Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Noc w Muzeum w Bytomiu

Noc w Muzeum w Bytomiu Data publikacji: 13 maja 2016Warsztaty, wystawy, gra terenowa, koncert, a nawet pokaz mody – te i wiele innych atrakcji czeka na nocnych marków już jutro /14 maja/ podczas Nocy Muzeów. Na imprezę zapraszają Muzeum Górnośląskie i CSW Kronika.

Wydarzenia Nocy Muzeów, które w tym roku odbywają się pod hasłem „Jutro zaczyna się wczoraj”, będą się odbywać w obydwu gmachach muzeum (przy pl. Sobieskiego i ul. Korfantego), jak również w muzealnej Wozowni (otwieranej dla zwiedzających tylko w tę noc) od 18.00 do 24.00. Tej nocy zwiedzający dowiedzą się, co musi przejść zabytek zanim znajdzie się na wystawie, jak przechytrzyć i upolować śląskie mamidła. Zobaczą także nieznane fotografie międzywojennego Śląska i baśniowy świat w twórczości artystów naiwnych.

Na zwiedzających czeka 8 wystaw, pokaz mody inspirowanej elementami stroju śląskiego, projekcja filmu i liczne spotkania oraz warsztaty. Ciekawie zapowiada się przygotowana specjalnie na Noc Muzeów gra terenowa „Śląska demonologia dla odważnych. Polowanie na śląskie upiory, wśród których nie brak utopców, strzyg i innych beboków, rozpocznie się o 19.00 na wystawie etnograficznej „Z życia ludu śląskiego XIX i XX wieku”. Na najodważniejszych, którzy przyjdą z latarkami, czeka Galeria Strachów przygotowana w czasie zajęć w muzeum przez uczniów z Gimnazjum nr 1.

Szczegółowy program znajdziesz tutaj. W czasie Nocy Muzeów w kasach Muzeum Górnośląskiego prowadzony będzie kiermasz książek Książka za złotówkę. Warto też wspomnieć, że miedzy siedzibami Muzeum Górnośląskiego i Muzeum Śląskiego w Katowicach będzie kursowała bezpłatna linia autobusowa (rozkład jazdy).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika przygotowało na tę okazję koncert. MakeMake to projekt muzyczny współtworzony przez duet Rafała Blachy (gitara preparowana) i Łukasza Marciniaka (gitara, elektronika). Muzyka zespołu oparta jest na elektro akustycznej improwizacji oscylującej między takimi gatunkami jak ambient, noise czy free jazz. Koncerty to głównie otwarte formy muzyczne.

Tego wieczoru w Kronice będą czynne wystawy: Dominik Cymer „Dreams & Marketing”, Daniil Galkin „Paraliż senny”, Bartosz Zaskórski „Historia rury i inne historie miłosne”. Początek o 20.00.

Autor: AK
Zdjęcia: arch.UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.