Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 września 2018, Hipolit, Mateusz, Daria

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Noc Teatrów Metropolii

Bezsenna, kolorowa i pełna wrażeń. Taka właśnie będzie tegoroczna odsłona Nocy Teatrów Metropolii, która odbędzie się 29 września. Na widzów czeka prawie 100 spektakli i atrakcji specjalnych: na scenie i w plenerze, klasycznie i offowo.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Noc Muzeów w Bytomiu

Noc Muzeów w Bytomiu Data publikacji: 17 maja 2017Przed nami międzynarodowa Noc Muzeów, która w Bytomiu odbędzie się pod hasłem coolturalnych wysp – wydarzeń, prezentacji, spotkań, warsztatów i gier nawiązujących do wielokulturowości naszego miasta i regionu. Na nocną eskapadę z kulturą w tle, zapraszany już w najbliższą sobotę, 20 maja do Muzeum Górnośląskiego.

Tego wieczoru będzie można zobaczyć dzieła europejskich mistrzów – Albrechta Dürera, Giovanniego Battisty Piranesiego czy Maxa Klingera oraz grafikę i notes z rysunkami Jana Matejki. Obok najważniejszych i najcenniejszych eksponatów znajdujących się w kolekcji instytucji zwiedzający zobaczą też małe wielkie skarby – przedmioty codziennego użytku, które z biegiem czasu stały się bardzo cenne. Nie zabraknie też archeologicznych bogactw świadczących o wędrówce ludów – importów z Imperium Rzymskiego, skarbó Awarów i Słowian.

Fasada modernistycznego budynku muzeum stanie się przestrzenią dla całonocnej projekcji unikatowych zdjęć Bytomia, nieznanych panoram miasta, a także fotografii wykonanych przez niemieckich podróżników z przełomu XIX i XX wieku, dokumentujących życie w Afryce i Azji. Przed gmachem w rytm przebojów pradziadków poruszać się będą miłośnicy retro gimnastyki, którzy w nawiązaniu do wystawy Sport na Kresach.

Początki prześledzą ewolucję sportu i przenikanie się kultur fizycznej i duchowej. Poza sześcioma wystawami, które będzie można zwiedzać z ich autorami, zobaczyć będzie można specjalne prezentacje, np. wybrane artefakty zgromadzone przez instytucję w ciągu ostatnich trzech lat. Wśród nich nie zabraknie obrazów Pawła Wróbla i Erwina Sówki, grafik Kossaka, Fydrycha czy Zamoyskiego oraz licznych zabytków związanych z Bytomiem.

Będzie niezwykle ciekawie i głośno, a to za sprawą spektaklu Chorzowskiego Centrum Kultury „Stary klamor w dziadkowym szranku”, koncertu zespołu ludowego Podlesianki czy dochodzącej z Galerii Malarstwa Polskiego muzyki klezmerskiej w wykonaniu Klezmer Trio – Klezmer Hois. W Wozowni Muzeum Górnośląskiego tradycyjnie już odbędą się warsztaty artystyczne dla dzieci i prezentacja prac młodych artystów. Tej nocy najmłodsi przymierzą ludowe stroje i poznają zagadki górnośląskiej przyrody. Noc Muzeów w Muzeum Górnośląskim potrwa od 18.00 do 24.00. Wstęp wolny.

Jak co roku w przygotowania do Nocy Muzeów angażują się Koleje Śląskie, które chcąc ułatwić wszystkim zainteresowanym dotarcie do wybranych przez siebie miejsc,uruchamiają 12 dodatkowych pociągów obsługujących 77 stacji w 40 miejscowościach na 5 liniach kolejowych.

Dodatkowe okazjonalne pociągi Kolei Śląskich będą kursować w nocy z 20 na 21 maja między godziną 23:41 a 3:10. Dzięki nim mieszkańcy Bytomia, Częstochowy, Myszkowa, Zawiercia, Łaz, Dąbrowy Górniczej, Będzina, Sosnowca, Katowic, Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej, Zabrza, Gliwic, Tychów, Pszczyny, Czechowic-Dziedzic, Bielska-Białej,  Tarnowskich Gór, Lublińca, Mikołowa, Orzesza, Rybnika i wielu innych miejscowości będą mogli dotrzeć do wielu instytucji kulturalnych i skorzystać z ich wyjątkowej oferty.  

Szczegółowy rozkład jazdy dla poszczególnych linii można sprawdzić tutaj. Honorowane będą też wszystkie bilety okresowe. Aby ułatwić zakup biletów jedna kasa w Katowicach od strony Placu Szewczyka będzie czynna całą noc.

Zobacz program Nocy Muzeów

Autor: AK
Zdjęcia: arch. MGB

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.