Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
14 grudnia 2018, Alfred, Izydor

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Noc Kryształowa - nieistniejąca synagoga przy Pl. Grunwaldzkim

Noc Kryształowa - nieistniejąca synagoga przy Pl. Grunwaldzkim Data publikacji: 10 grudnia 2013Od momentu dojścia do władzy w Niemczech hitlerowców w 1933 roku sytuacja Żydów w tym kraju pogarszała się stopniowo. Rasistowskie prześladowania nasiliły się po wydaniu w połowie września 1935 roku tzw. ustaw norymberskich. W rezultacie ponad jedna piąta spośród liczącej blisko pół miliona społeczności żydowskiej w Niemczech zdecydowała się na emigrację.

 Władze nazistowskie popierały to zjawisko licząc na przejęcie majątków uciekinierów. Z końcem października 1938 roku, hitlerowcy upojeni kolejnymi sukcesami w polityce zagranicznej, postanowili deportować z Niemiec do Polski grupę kilkunastu tysięcy Żydów, którzy wcześniej posiadali polskie obywatelstwo. Informacje te dotarły do przebywającego w Paryżu krewnego jednej z prześladowanych rodzin Herszela Grynszpana. Chcąc się zemścić wtargnął on kilka dni późnej do budynku ambasady niemieckiej w Paryżu, gdzie zastrzelił przez pomyłkę, nie jak planował ambasadora, a niższego rangą dyplomatę Ernsta von Ratha.

Zamach został natychmiast wykorzystany przez propagandę III Rzeszy. W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku w całych Niemczech doszło do „spontanicznych" ataków na Żydów i ich mienie. Ulice zasłane zostały kryształami szkła z rozbitych okien mieszkań i szyb wystawowych sklepów. Podobnie działo się tej nocy w Bytomiu. Aresztowano trzystu siedemdziesięciu bytomskich Żydów, a blisko stu pięćdziesięciu osadzono w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Zniszczono około siedemdziesięciu sklepów (głównie w śródmieściu). Spłonęła dziewiętnastowieczna synagoga zdobiąca Friedrich-Wilhelm-Ring (obecny Pl. Grunwaldzki).

Warto zwrócić uwagę, że większość społeczeństwa zachowała się biernie. Nie uczestniczyła w ekscesach, ale też im nie przeciwdziałała, obawiając się represji. Dzisiaj trudno w Bytomiu znaleźć ślady po licznej tu niegdyś społeczności żydowskiej. W miejscu synagogi wznosi się nieciekawy budynek mieszkalny. Dawną szkołę żydowską przy ul. Rostka rozebrano (dzisiaj znajduje się tam targowisko). Zniknął stary kirkut przy ul. Piastów Bytomskich. Pozostał jedynie cmentarz przy ul. Piekarskiej. 9 listopada 2007 roku w 69. rocznicę Nocy Kryształowej na miejscu gdzie stała synagoga odsłonięto tablicę pamiątkową, upamiętniającą jej istnienie.

Tomasz Śmiałek
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.