Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Nietoperzowa metropolia

Nietoperzowa metropolia Data publikacji: 15 grudnia 2013Obszar stanowiska dokumentacyjnego Blachówka wynosi 6 hektarów i usytuowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu Segiet. Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie ze względów naukowych, dydaktycznych i historycznych specyficznego krajobrazu dawnego, nieczynnego wyrobiska dolomitu w kamieniołomie „Blachówka”. W wyniku wielowiekowej działalności górniczej teren dzisiejszego stanowiska dokumentacyjnego „Blachówka” został silnie przekształcony, a efektem są: usypiska, wyrobiska odkrywkowe, chodniki podziemne, sztolnie i szyby, w których gnieździ się 10 gatunków nietoperzy znajdujących się pod ścisłą ochroną: mroczek późny, nocek Brandta, nocek rudy, nocek wąsatka, nocek Natterera, nocek Bechsteina, nocek orzęsiony, gacek brunatny, gacek szary i nocek duży. Szacuje się, że cała populacja liczy około kilkaset osobników przebywających w podziemiach również w okresie letnim.

Oprócz nietoperzy w chodnikach i u ich wylotów stwierdzono występowanie ciekawych bezkręgowców (pajęczaki, owady), roślin (mszaki i paprotniki) oraz grzybów. Obszar ten został objęty ochroną w ramach systemu NATURA 2000. (Z albumu "Bytom.Z natury zielony")


Autor: KM
Zdjęcia: Maciej Koźmiński

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.