Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 września 2018, Tekla, Boguslaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

800 nowych mieszkań powstanie w Bytomiu

Budowę ponad 800 nowych mieszkań w Bytomiu zapowiedział podczas konferencji prasowej prezydent Damian Bartyla.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Nieodpłatna pomoc prawna - czekamy na NGO

Nieodpłatna pomoc prawna - czekamy na NGO Data publikacji: 10 listopada 2016Do 21 listopada organizacje pożytku publicznego mogą składać oferty w konkursie na udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej w przyszłym roku (2017). Tak, jak w tym roku, będzie ona udzielana w siedmiu punktach na terenie miasta, osobom, które spełniają określone kryteria.

O prowadzenie punktu może ubiegać się organizacja pozarządowa, która posiada co najmniej dwuletnie doświadczenie w udzielaniu porad prawnych, ma umowy lub promesy z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym, albo z osobą, która ma ukończone studia prawnicze i co najmniej trzyletnie doświadczenie w udzielaniu porad prawnych.

Nie będą brane pod uwagę te organizacje, które w ciągu dwóch lat nie rozliczyły się z dotacji przyznanej na wykonanie zadania publicznego, wykorzystały tę dotację niezgodnie z przeznaczeniem albo rozwiązano z nimi umowę (termin dwóch lat biegnie odpowiednio od dnia rozliczenia się z dotacji i zwrotu nienależnych środków wraz z odsetkami albo rozwiązania umowy).

Przypomnijmy, od początku roku 2016 na terenie całej Polski funkcjonuje system darmowej pomocy prawnej. Jest to rezultat wejścia w życie ustawy Ministerstwa Sprawiedliwości, zakładającej stworzenie ogólnopolskiego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Od początku roku z takich porad skorzystało w Bytomiu 1732 osób (dane do końca października 2015). Zakres pomocy jest bardzo zróżnicowany. Sporo spraw dotyczy prawa cywilnego, spadkowego czy administracyjnego. Bytomianie pytają też o przepisy z zakresu ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, alimentów i o podział majątku.

Są też sprawy, których nie obejmują działania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej. To sprawy podatkowe związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia), prawem celnym, dewizowym i handlowym.

Z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej mogą korzystać osoby, które mają mniej niż 26 i więcej niż 65 lat, klienci Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i posiadacze Karty Dużej Rodziny, a także zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Adresy bytomskich punktów nieodpłatnej pomocy prawnej:

  • Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, u. Modrzewskiego 5 (14.00 – do 18.00)
  • Centrum Integracji Społecznej, ul. Miarki 10 (12.30 – 16.30)
  • Szkoła Podstawowa nr 33, ul. Matki Ewy 9 (14.00 – 18.00)
  • Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, ul. Kilara 29 (10.00 – 14.00)
  • Terenowy Punkt Pomocy Środowiskowej, ul. Szymały 122 b (10.00 – 14.00)
  • Wydział Strategii i Funduszy Europejskich, Rynek 26 (12.00 – 16.00)
  • Szkoła Podstawowa nr 51, ul. Łużycka 12a (13.00 – 17.00)

Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: www.denon.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.