Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Nie żyje Tadeusz Kijonka

Nie żyje Tadeusz Kijonka Data publikacji: 4 lipca 2017W wieku 81 lat zmarł /30 czerwca/Tadeusz Kijonka, poeta, publicysta, redaktor naczelny magazynu „Śląsk”, wieloletni kierownik literacki Opery Śląskiej. Tadeusz Kijonka urodził się w 1936 roku w Radlinie. Przez ponad 60 lat był czynnym dziennikarzem, autorem setek artykułów, reportaży, szkiców literackich.

Ale to przede wszystkim Opera Śląska, z którą związany był od 1967 roku, stała się jego życiowym adresem na długie lata. Spośród licznych wydawnictw i publikacji Kijonki za wydawnictwo pomnikowe trzeba uznać wielką księgę „Pół wieku Opery Śląskiej” dokumentującą historię oraz całość dorobku tej sceny. Znaczne zasługi miał także od początku w roli kierownika literackiego w formowaniu planów i programów repertuarowych, w kontaktach z autorami i realizatorami oraz mediami.

Często też pojawiał się przy ważniejszych okazjach na scenie i przed kurtyną. Jego nazwisko pojawiało się także na afiszach jako autora, zaś wiele tekstów librett było opracowanych przez właśnie przez Tadeusza Kijonkę. Dzięki jego poselskiej interwencji i staraniom Ministerstwo Kultury dofinansowało dwa tournée Opery Śląskiej po Stanach Zjednoczonych i Kanadzie z „Halką” – a były to pierwsze wyprawy za wielką wodę polskiego teatru operowego.

Był laureatem licznych odznaczeń i nagród kulturalnych, w tym m. in. Nagród im. Karola Miarki, Wojciecha Korfantego, Medalu Zygmunta Glogera i Nagrody „Śląski Szmaragd”; Nagrody Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, Złotej Odznaki Honorowej za zasługi dla Województwa Śląskiego oraz Nagrody Kulturalnej miasta Katowic i Bytomia „Muza 2002”; Śląskiej Loży Liderów, dorocznej Nagrody Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, Nagrody „Hanysa” oraz Pegaza Teatru Śląskiego.

Tadeusz Kijonka został też uhonorowany za rozległą działalność społeczną m. in. Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i Złotym Medalem Za Zasługi dla Uniwersytetu Śląskiego, Honorową Śląską Nagrodą Kulturalną Dolnej Saksonii, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był posłem na sejm dwu kadencji, a w plebiscycie „Gazety Wyborczej” znalazł się w gronie 100 najwybitniejszych Ślązaków XX wieku.

Autor: AK
Zdjęcia: K. Kadis

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.