Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 stycznia 2019, Piotr, Malgorzata

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Platforma konsultacji

Informacja o wszczęciu procedury konsultacyjnej projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dot. działalności statutowej ngo. Konsultacje uznaje się za ważne bez względu na liczbę podmiotów biorących w nich udział. Ich wynik jest zawsze brany pod uwagę, nie jest jednak wiążący dla organów miasta.

Małe Granty

Małe granty – oferty złożone przez ngo na realizację zadania publicznego z pominięciem otwartego konkursu ofert, których wartość nie przekracza 10.000 zł, a okres realizacji wynosi do 90 dni. Każdy, w terminie 7 dni od dnia zamieszczenia oferty może zgłosić uwagi dotyczące oferty. Zapraszamy.

Portal organizacji pozarządowych.

Portal dla organizacji oraz osób zainteresowanych życiem społecznym: wiadomości, ogłoszenia, praca, wolontariat, fundusze.

Nie każdy to obejrzy! Zapisz się na zwiedzanie!

Nie każdy to obejrzy! Zapisz się na zwiedzanie! Data publikacji: 24 sierpnia 2017Są jeszcze wolne miejsca na spacer po dawnych zakładach naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Warto w tę sobotę (26 sierpnia) zarezerwować sobie czas i obejrzeć zakłady, które na początku XX wieku były najnowocześniejsze i największe w Europie. Tym bardziej, że obiekt na co dzień jest zamknięty dla zwiedzających.

W tę sobotę zwiedzi go także określona liczba osób. Ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie zakładów zaplanowano w trzech turach: o 10.00, 11.00 i 12. Jedna może liczyć maksymalnie 12 osób. Aby się zapisać, trzeba wypełnić formularz dostępny tutaj.

Będzie co oglądać. Zakłady, choć bardzo nadgryzione zębem czasu, ciągle zachwycają architekturą. (Za bytomskim.pl: Kompleks zaprojektowano w sposób przemyślany z wykorzystaniem pięknej formy architektonicznej, charakterystycznej dla XIX wieku. Zabudowania z czerwonej cegły klinkierowej posiadały gazowe oświetlenie i węglowe ogrzewanie. Wagonownia natomiast w znacznej części pokryta była przeszkleniami.

W Nebenwerkstatt Schmalspurbahn, oprócz bieżących napraw wagonów, wykonywano naprawy główne lokomotyw parowych, co było niezwykłym osiągnięciem jak na lokalne warunki i wymagało zatrudnienia wysoko wykwalifikowanej kadry.
W 1906 w warsztatach powstały pierwsze wagony samowyładowcze z systemem Ziehla, które przez dziesięciolecia stanowiły symbol górnośląskich wąskich torów).

Teren po dawnych zakładach naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych znalazł się w projekcie pilotażowym rewitalizacji, finansowanym przez Ministerstwo Infrastruktury. Fundacja Napraw Sobie Miasto prowadzi tu działania m.in. metodą Plannig for Real, które mają odpowiedzieć na pytanie, jak zagospodarować tę przestrzeń, by spełniała ona oczekiwania mieszkańców. Pierwsze warsztaty dotyczące dawnych zakładów naprawczych odbyły się na początku sierpnia w Sali im. Gorczyckiego przy parafii św. Jacka, a uczestnicy warsztatów byli zgodni – teren trzeba przywrócić ludziom, a dobrym sposobem na to, byłoby wpisanie tego obiektu na Szlak Zabytków Techniki.

Po sobotnim zwiedzaniu zaplanowano kolejne warsztaty. Wszyscy, którym nie jest obojętny los tych pięknych obiektów będą mogli spotkać się w poniedziałek, 28 sierpnia w Sali im. Gorczyckiego. Początek o 17.00.

logotypy odnowa.jpg


Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: arch. UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.