Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2017, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Już jest świąteczny rozkład jazdy KZK GOP

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP w okresie weekendu przedświątecznego /16-17 grudnia/ oraz w okresie świąt i zimowej przerwy świątecznej 23 grudnia – 1 stycznia wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej.

Rzeźba górnika stanęła obok Teatru Tańca i Ruchu Rozbark

Przez kilkadziesiąt lat była częścią krajobrazu byłej KWK „Centrum” w Bytomiu. Teraz stanęła w sąsiedztwie dawnej Cechowni KWK „Rozbark”, gdzie od kilku lat funkcjonuje Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Mowa o rzeźbie górnika autorstwa Waltera Tuckermanna.

Cleo zaśpiewa na Rynku

Rozświetlone, świąteczne ciężarówki, które znamy z reklam, wirtualna przejażdżka saniami św. Mikołaja oraz koncerty gwiazd – te i wiele innych atrakcji czekać będzie w piątek, 22 grudnia na Rynku na małych i dużych bytomian.

Kolejny odcinek Strzelców Bytomskich przebudowany

Kosztem ponad 730 tysięcy zł przebudowany został kolejny odcinek jednej z głównych ulic naszego miasta. Zakończyły się właśnie prace na odcinku ul. Strzelców Bytomskich od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej.

Wokół zdrowia seniora

To temat przewodni konferencji „Zdrowie Seniora”, która 15 grudnia odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Bytomiu. Podczas niej poruszone zostaną kwestie związane z chorobą  Alzheimera, chorobami narządu wzroku i słuchu oraz zaburzeniami równowagi ciała.

Prawie 15,5 mln na rewitalizację parków

Aura za oknem może i nie nastraja do długich spacerów, ale warto nawet o tej porze roku poobserwować bogactwo przyrody w bytomskich parkach i zobaczyć jak bardzo na przestrzeni lat zmieniły się zielone płuca naszego miasta. To nie koniec zielonej rewitalizacji! Miasto pozyskało ponad 13 mln zł na odnowę zieleni w parkach miejskich.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szósta edycja Mieszkania dla Młodych

Dziewięć kolejnych lokali mieszkalnych czeka na chętnych do ich wynajęcia w ramach szóstej edycji programu „Mieszkania dla Młodych” w Bytomiu. Są to mieszkania do remontu, który najemca musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt przed zawarciem umowy najmu.

Nie dokarmiaj dzika!

Nie dokarmiaj dzika! Data publikacji: 26 marca 2016Zwabione łatwym pożywieniem, coraz częściej zapuszczają się na tereny zamieszkałe przez ludzi. Mowa o dzikach, które można spotkać w Miechowicach czy Szombierkach. Aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, specjalistyczna firma prowadzi działania, które mają ograniczyć nasze spotkanie z dzikiem oko w oko. Ale skuteczność tych akcji zależy także od nas.

Szacowana liczebność dzika w bytomskich lasach to niecałe 200 sztuk. Problem z tymi dzikimi zwierzętami mają szczególnie Miechowice, gdzie nowo wybudowana autostrada przecięła na pół tamtejszy las. Ingerencja w środowisko naturalne tych zwierząt spowodowała, że nie migrują one już w głąb lasu, ale wchodzą do miasta.

Do zabudowań zwabia je także łatwość dostępu do pokarmu. Niezabezpieczone śmietniki, wyrzucone resztki jedzenia powodują ich coraz śmielsze podejścia pod zabudowania. Niejednokrotnie zwracaliśmy się do zarządców wspólnot mieszkaniowych, aby zwracali uwagę na porządek wokół śmietników, odpowiednie zabezpieczenie kontenerów. Apelujemy też do osób odwiedzających bytomskie parki, by nie zostawiały tam pożywienia – mówi Michał Gawłowski z Referatu Przyrody Wydziału Spraw Komunalnych.

Brak naturalnych wrogów dzików oraz łatwy dostęp do pożywienia sprawił, że populacja tych zwierząt jest coraz większa. Kontrolę nad liczebnością dzików sprawują koła łowieckie. W niektórych miastach, np. w Katowicach, podjęto radykalne kroki poprzez odstrzał zwierzyny. Sprawę dzików w mieście poruszano też podczas Komisji Prawa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej. Wówczas też, w porozumieniu z Kołem Łowieckim Orzeł, utworzono strefy ochronne z wyznaczonymi pasami kukurydzy.

Dziki jednak rozsmakowały się w ludzkich odpadkach, nadal wychodzą na żer blisko szkół i osiedli. Nie ma też gwarancji, że wywiezione zwierzęta nie powrócą. Za skuteczność tej akcji w znacznej mierze odpowiedzialni są ludzie. Wyrzucanie pokarmu, niezabezpieczone kosze na odpady to najczęstsze powody tego, że „dokarmiamy” dziki. Musimy zrozumieć, że takie działanie jest szkodliwe, niszczy równowagę w przyrodzie, stwarza niebezpieczeństwo – mówi Gawłowski.

Gdy już natkniemy się na dzika, należy zwrócić się o pomoc do straży miejskiej, która współpracuje zarówno z kołem łowieckim, jak i firmą przeprowadzającą akcję odławiania.
Autor: iwo
Zdjęcia: W.Wysocki, wikimedia.org

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.