Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

3,2 mln zł na termomodernizację dwóch hal sportowych

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace termomodernizacyjne w dwóch halach sportowych w Bytomiu. Remont przejdzie hala przy ul. Kosynierów 15 w Szombierkach oraz przy ul. Strzelców Bytomskich na Stroszku. Realizacja kolejnych inwestycji sportowych możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto środków z Unii Europejskiej.

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Wakacje w Bytomiu

Wakacje w mieście wcale nie muszą być nudne! Co roku możemy się o tym przekonać w Bytomiu, w którym kilkanaście instytucji zapewnia dzieciom wakacyjną naukę i rozrywkę na najwyższym poziomie.

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Weź udział w jubileuszowym 10. Półmaratonie Bytomskim

Bieganie to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w naszym kraju. W Polsce co roku organizuje się setki imprez, gdzie miłośnicy biegania mogą sprawdzić możliwości swojego organizmu. Jedną z nich jest Bytomski Półmaraton, którego jubileuszowa dziesiąta edycja odbędzie się wyjątkowo w sobotę, 15 września.

Nie dokarmiaj dzika!

Nie dokarmiaj dzika! Data publikacji: 26 marca 2016Zwabione łatwym pożywieniem, coraz częściej zapuszczają się na tereny zamieszkałe przez ludzi. Mowa o dzikach, które można spotkać w Miechowicach czy Szombierkach. Aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, specjalistyczna firma prowadzi działania, które mają ograniczyć nasze spotkanie z dzikiem oko w oko. Ale skuteczność tych akcji zależy także od nas.

Szacowana liczebność dzika w bytomskich lasach to niecałe 200 sztuk. Problem z tymi dzikimi zwierzętami mają szczególnie Miechowice, gdzie nowo wybudowana autostrada przecięła na pół tamtejszy las. Ingerencja w środowisko naturalne tych zwierząt spowodowała, że nie migrują one już w głąb lasu, ale wchodzą do miasta.

Do zabudowań zwabia je także łatwość dostępu do pokarmu. Niezabezpieczone śmietniki, wyrzucone resztki jedzenia powodują ich coraz śmielsze podejścia pod zabudowania. Niejednokrotnie zwracaliśmy się do zarządców wspólnot mieszkaniowych, aby zwracali uwagę na porządek wokół śmietników, odpowiednie zabezpieczenie kontenerów. Apelujemy też do osób odwiedzających bytomskie parki, by nie zostawiały tam pożywienia – mówi Michał Gawłowski z Referatu Przyrody Wydziału Spraw Komunalnych.

Brak naturalnych wrogów dzików oraz łatwy dostęp do pożywienia sprawił, że populacja tych zwierząt jest coraz większa. Kontrolę nad liczebnością dzików sprawują koła łowieckie. W niektórych miastach, np. w Katowicach, podjęto radykalne kroki poprzez odstrzał zwierzyny. Sprawę dzików w mieście poruszano też podczas Komisji Prawa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej. Wówczas też, w porozumieniu z Kołem Łowieckim Orzeł, utworzono strefy ochronne z wyznaczonymi pasami kukurydzy.

Dziki jednak rozsmakowały się w ludzkich odpadkach, nadal wychodzą na żer blisko szkół i osiedli. Nie ma też gwarancji, że wywiezione zwierzęta nie powrócą. Za skuteczność tej akcji w znacznej mierze odpowiedzialni są ludzie. Wyrzucanie pokarmu, niezabezpieczone kosze na odpady to najczęstsze powody tego, że „dokarmiamy” dziki. Musimy zrozumieć, że takie działanie jest szkodliwe, niszczy równowagę w przyrodzie, stwarza niebezpieczeństwo – mówi Gawłowski.

Gdy już natkniemy się na dzika, należy zwrócić się o pomoc do straży miejskiej, która współpracuje zarówno z kołem łowieckim, jak i firmą przeprowadzającą akcję odławiania.
Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: W.Wysocki, wikimedia.org

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.