Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 października 2017, Piotra, Michala, Ziemowita

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Judocy i judoczki powalczą w Memoriale im. Wiśniewskiego

Dla wielu młodych judoków i judoczek to jedna z najważniejszych imprez sportowych w roku. Mowa oczywiście o Otwartym Pucharze Polski Juniorek i Juniorów w Judo, który 4 listopada odbędzie się w Hali na Skarpie.

Czas - Miejsca - Ludzie

Obozy koncentracyjne, jenieckie i inne miejsca internowania są tematem czesko – polskiej publikacji „Czas – Miejsca – Ludzie. Nazistowski system obozów w latach drugiej wojny światowej”. Zapraszamy na promocję tej książki do Muzeum Górnośląskiego 25 października.

Za kilka miesięcy rusza budowa Centrum Samochodowego Bytom

Za kilka miesięcy rusza budowa Centrum Samochodowego Bytom. Docelowo znajdzie tu pracę ponad 200 osób. To już kolejny inwestor, który zdecydował się rozpocząć działalność właśnie w Bytomiu.

Śląskie smaki, śląskie wice. Zapraszamy na Biesiadę Rozbarską

Miłośników dobrej zabawy zapraszamy na pięciogodzinny maraton ze śląskim humorem, śląską kuchnią oraz wieloma innymi atrakcjami. Już 20 października we wnętrzu zrewitalizowanej Cechowni byłej KWK Rozbark odbędzie się kolejna Biesiada Rozbarska.

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Kwartały pilotażu - harmonogram spotkań na październik

Można już zapoznać się z październkowym harmonogramem spotkań w kwartałach pilotażu w ramach projektu pilotażowego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Nie dokarmiaj dzika!

Nie dokarmiaj dzika! Data publikacji: 26 marca 2016Zwabione łatwym pożywieniem, coraz częściej zapuszczają się na tereny zamieszkałe przez ludzi. Mowa o dzikach, które można spotkać w Miechowicach czy Szombierkach. Aby zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo, specjalistyczna firma prowadzi działania, które mają ograniczyć nasze spotkanie z dzikiem oko w oko. Ale skuteczność tych akcji zależy także od nas.

Szacowana liczebność dzika w bytomskich lasach to niecałe 200 sztuk. Problem z tymi dzikimi zwierzętami mają szczególnie Miechowice, gdzie nowo wybudowana autostrada przecięła na pół tamtejszy las. Ingerencja w środowisko naturalne tych zwierząt spowodowała, że nie migrują one już w głąb lasu, ale wchodzą do miasta.

Do zabudowań zwabia je także łatwość dostępu do pokarmu. Niezabezpieczone śmietniki, wyrzucone resztki jedzenia powodują ich coraz śmielsze podejścia pod zabudowania. Niejednokrotnie zwracaliśmy się do zarządców wspólnot mieszkaniowych, aby zwracali uwagę na porządek wokół śmietników, odpowiednie zabezpieczenie kontenerów. Apelujemy też do osób odwiedzających bytomskie parki, by nie zostawiały tam pożywienia – mówi Michał Gawłowski z Referatu Przyrody Wydziału Spraw Komunalnych.

Brak naturalnych wrogów dzików oraz łatwy dostęp do pożywienia sprawił, że populacja tych zwierząt jest coraz większa. Kontrolę nad liczebnością dzików sprawują koła łowieckie. W niektórych miastach, np. w Katowicach, podjęto radykalne kroki poprzez odstrzał zwierzyny. Sprawę dzików w mieście poruszano też podczas Komisji Prawa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej. Wówczas też, w porozumieniu z Kołem Łowieckim Orzeł, utworzono strefy ochronne z wyznaczonymi pasami kukurydzy.

Dziki jednak rozsmakowały się w ludzkich odpadkach, nadal wychodzą na żer blisko szkół i osiedli. Nie ma też gwarancji, że wywiezione zwierzęta nie powrócą. Za skuteczność tej akcji w znacznej mierze odpowiedzialni są ludzie. Wyrzucanie pokarmu, niezabezpieczone kosze na odpady to najczęstsze powody tego, że „dokarmiamy” dziki. Musimy zrozumieć, że takie działanie jest szkodliwe, niszczy równowagę w przyrodzie, stwarza niebezpieczeństwo – mówi Gawłowski.

Gdy już natkniemy się na dzika, należy zwrócić się o pomoc do straży miejskiej, która współpracuje zarówno z kołem łowieckim, jak i firmą przeprowadzającą akcję odławiania.
Autor: iwo
Zdjęcia: W.Wysocki, wikimedia.org

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.