Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 marca 2018, Lubomir, Benedykt, Mikolaj

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Utrudnienia drogowe na ul. Wrocławskiej

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Wrocławskiej będą musieli przygotować się na utrudnienia drogowe. Od 21 marca /od godzin porannych/ na ul. Wrocławskiej /odcinek od ul. Reja do ul. Konstytucji/ będzie prowadzony, w związku z występującymi szkodami górniczymi, remont wiaduktu drogowego.

Uwaga mieszkańcy! 30 marca Urząd Miejski i USC będą nieczynne

W dniu 30 marca /Wielki Piątek/ Urząd Stanu Cywilnego i Urząd Miejski w Bytomiu będą nieczynne za wyjątkiem Powiatowej Komisji Lekarskiej realizującej kwalifikację wojskową, która mieści się w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Smolenia 35. Ponadto 31 marca /Wielka Sobota/ USC nie będzie pełnił dyżuru /w sprawie zgonów/.

Uwaga! Zmiana siedziby Biura Terenowego ZUS w Bytomiu

Ważna zmiana dla klientów bytomskiego Biura Terenowego ZUS. Od 1 kwietnia nowa siedziba biura będzie znajdowała się w budynku przy ul. Karola Miarki 8. Dotychczasowa placówka mieszcząca się w budynku przy ul. Sądowej 8 zakończy działalność 31 marca.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Nazwy ulic do zmiany

Nazwy ulic do zmiany Data publikacji: 19 września 2017Trwają prace nad zmianą nazw ulic, do której zobowiązuje polskie gminy wprowadzona przez Sejm tzw. ustawa dekomunizacyjna. Mieszkańcy Bytomia muszą liczyć się ze zmianami nazw trzech ulic: Piecucha, Dywizji Kościuszkowskiej oraz Gołąbka.

Jesteśmy w trakcie konsultacji społecznych projektu uchwały w sprawie zasad nadawania nazw ulicom, placom i parkom na terenie Bytomia, zgodnie z wytycznymi ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Wypełniając ten obowiązek opieraliśmy się na ekspertyzie Instytutu Pamięci Narodowej – mówi Jolanta Kostoń, naczelnik Wydziału Geodezji.

I tak wśród dziewięciu analizowanych nazw znalazły się ulice: 9-go Maja, Zjednoczenia oraz Wyzwolenia. Mieszkańcy tych ulic nie muszą się jednak martwić koniecznością wymiany dokumentów, gdyż w przypadku tych ulic zmienione zostaną jedynie uzasadnienia uchwał.

Wyjaśnijmy. By dostosować się do przepisów, Bytom, podobnie jaki inne polskie miasta skorzysta z możliwości, jaką daje IPN. W przypadku ul. 9 Maja po zmianie uzasadnienia jej nazwa będzie nawiązywała do Dnia Europy, a nie do kojarzącego się z tą datą Dnia Zwycięstwa ZSRR w 1945 r.

Analogiczne rozwiązania zostaną zastosowane wobec ul. Zjednoczenia (zjednoczenie Polski po rozbiciu dzielnicowym na przełomie XIII i XIV wieku) oraz Wyzwolenia (odzyskanie przez Polaków wolnego i suwerennego państwa w 1918 roku).

Zgodnie z nową ustawą, na zmiany nazw ulic muszą być przygotowani mieszkańcy ul. Konrada Piecucha w Bobrku, Dywizji Kościuszkowskiej w Szombierkach oraz Pawła Gołąbka w Miechowicach. Ulica Piecucha może decyzją radnych zmienić swą nazwę na ul. Huta Julia. Nazwa ta jest nawiązaniem do przemysłowej historii Bobrka (Huta Julia to wcześniejsza nazwa Huty Bobrek).

Z kolei na patrona ulicy, która obecnie nosi nazwę Pawła Gołąbka, zaproponowano polskiego pisarza Stanisława Lema. Ze względu na status niektórych ulic, a co się z tym wiąże - potrzebę uzyskania pozwoleń właścicieli dróg, ich nazwy będą zmieniane sukcesywnie.

Jeżeli miasta nie dostosują się do obowiązujących zapisów, wówczas zgodnie z przepisami wojewodowie będą wydawali zarządzenia zastępcze, w których wskażą nowe nazwy ulic.

Uwagi, opinie oraz inne istotne informacje dotyczące projektu uchwały, mogą być zgłaszane do czwartku, 21 września w formie pisemnego stanowiska na adres: Urząd Miejski w Bytomiu Wydział Geodezji, ul. Parkowa 2, 41-902 Bytom lub drogą elektroniczną na adres: ag@um.bytom.pl (z dopiskiem "konsultacje").

Autor: AK
Zdjęcia: www.silesion.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.