Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 lipca 2018, Kamil, Robert, Szymon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Najczulsze wspomnienia o kresowych korzeniach

Najczulsze wspomnienia o kresowych korzeniach Data publikacji: 31 marca 2017W tym roku mija 15 lat działalności Kabaretu Kresowego Paka Rycha. Z tej okazji 22 kwietnia o 16.00 na deskach Beceku zaprezentowany zostanie najnowszy program kabaretu „Najczulsze wspomnienia o kresowych korzeniach".

Na premierowy spektakl złożą się utwory o tematyce lwowskiej. Jak zapowiadają artyści, będzie to liryczna opowieść przeplatana piosenkami o kresowych korzeniach. Na drugą cześć przedstawienia przygotowano nieco lżejszy repertuar, w którym nie zabraknie piosenek i skeczy ze spontanicznym, jedynym w swoim rodzaju lwowskim humorem.

Przypomnijmy, że Paka Rycha powstała w 2002 roku. Zespół prowadzi Ryszard Gerliński. Na repertuar kabaretu składają się piosenki o tematyce lwowskiej powstałe przed, jak i po wojnie, utwory patriotyczne, harcerskie, turystyczne czy biesiadne.

Nasze programy, choć z założenia adresowane do lwowiaków, bo akcentujemy w nich naszą tęsknotę za Lwowem, przyciągają także ludzi niezwiązanych z Kresami. Zwłaszcza takie imprezy, jak wspólne kolędowanie czy śpiewanie pieśni patriotycznych – mówi Ryszard
Gerliński, szef kabaretu, autor większości tekstów i scenariuszy do przedstawień.

Kiedy przed 15 laty Paka Rycha zaczęła występować na scenie Młodzieżowego Domu Kultury, ich twórczość spotkała się z dużym zainteresowaniem. Cieszyliśmy się, że na naszych występach jest komplet publiczności. Podczas jednego z występów w MDK zabrakło miejsc. Po tym wydarzeniu zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę z Bytomskim Centrum Kultury, gdzie przy pełnej sali występujemy do dziś  - mówi Ryszard Gerliński.

Gerliński urodził się we Lwowie. W swoich wspomnieniach zachował dom rodzinny, otwarty dla ludzi, pełen życia i kresowej atmosfery. Do tego wyjątkowego klimatu dawnych lat powraca w swoich tekstach. Podczas naszych występów nie wymachujemy szabelką, nie namawiamy do walki o powrót Lwowa do macierzy. W naszych piosenkach staramy się odtworzyć klimat Kresów i Lwowa, pokazać jaki wpływ miała kultura kresowa na miasta, w których osiedlali się Kresowiacy, jak bardzo je ubarwiła, ożywiła – mówi Gerliński.

Kabaret Kresowy Paka Rycha ma na koncie kilka dużych premier m.in.: „Wszędzie dobrze, we Lwowie najlepiej”, „Zaproszenie do Lwowa”, „Znów idziemy przez Lwów”, "Powróćmy jak za dawnych lat", a także wiele innych programów estradowych.

Nasze programy to dla publiczności pozytywne przeżycie. Niezależnie od tego czy koncertujemy w Bytomiu czy w innych częściach Polski, spotykamy się z ciepłym przyjęciem. Pokazujemy publiczności coś, co już odchodzi. Uświadamiamy ile postaci ze świata kultury czy nauki pochodzi z Kresów. Sądzę, że ta wiedza jest potrzeba, by zrozumieć swoją tożsamość, nawet jeśli nie mamy lwowskiej proweniencji.

W skład zespołu wchodzą: Ryszard Gerliński, Krystyna Borys, Elżbieta Maciupa, Justyna Szornal-Gerlińska, Janusz Sawicki, Bartosz Szymański. Na jubileuszowym koncercie obecni będą także byli członkowie zespołu. Bilety kosztują 5 zł. i można je nabyć w kasie Beceku.

Autor: AK
Zdjęcia: arch. R. Gerliński

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.