Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 grudnia 2018, Olimpia, Łukasz, Jolanta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Nagrody Ostoi Pokoju przyznane

Nagrody Ostoi Pokoju przyznane Data publikacji: 2 października 2017Bożena Polak oraz Fundacja Centrum UskrzydlijDzieciaki.pl zostali tegorocznymi laureatami nagród Ostoi Pokoju im. Matki Ewy. Po wczorajszej uroczystości odbył się też wernisaż wystawy "Radą i czynem. Luteranie w Bytomiu w XIX i XX wieku". A to wszystko w ramach obchodów 500-lecia Reformacji.

Ewangelicy w Bytomiu pojawili się niedługo po wystąpieniach Marcina Lutra. Od tego czasu wpisali się trwale w tkankę miasta. Najbardziej znaną przedstawicielką społeczności ewangelickiej w naszym mieście była Matka Ewa. Pochodząca z bogatej rodziny Tiele Wincklerów porzuciła dostanie życie i postanowiła żyć wśród najbardziej potrzebujących niosąc im pomoc. Pierwszym domem opieki, była wybudowana w 1890 roku Ostoja Pokoju, od której nazwę wzięło całe dzieło matki Ewy. Wybudowała ona przeszło 40 domów pomocy, oraz wysłała misje do kilkunastu krajów głównie w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Jej dzieło jest kontynuowane do dziś.

Od sześciu lat przyznawana jest też nagroda Ostoi Pokoju im. Matki Ewy, która ma wyróżnić ludzi i organizacje bezinteresownie pomagające drugiemu człowiekowi i szlachetnej działalności społeczno-charytatywnej.

Podczas dzisiejszej uroczystości w Muzeum Górnośląskim nagrodzono Bożenę Polak - jedną z pomysłodawców i założycieli Ewangelickiego Centrum Diakonijnego „Słoneczna Kraina” w Katowicach, który jest jednym z najprężniej działających ośrodków wsparcia, w tym mieście i każdego roku realizuje blisko 30 projektów kierowanych do różnych grup społecznych, a przede wszystkim dzieci, młodzieży i starszych. Jednoosobowo koordynuje działalnością ośrodka, jest inicjatorką większości działań, na które sama pozyskuje środki finansowe.

Nagrodę otrzymała również Fundacja Centrum UskrzydlijDzieciaki.pl z Chorzowa za wsparcie i rozwijanie talentów młodych ludzi, w szczególności dzieci z rodzin będących na granicy wykluczenia społecznego.Działania Fundacji w środowisku lokalnym związane są z wieloma dziedzinami życia społecznego: kulturą, sportem, edukacją, sztuką, wychowaniem, pomocą dzieciom i młodzieży znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Prezesem Fundacji jest Iwona Nawrot, która wraz z mężem Jackiem z upadającej placówki stworzyła prężnie działający ośrodek.

Po uroczystości nastąpiło otwarcie wystawy "Radą i czynem. Luteranie w Bytomiu w XIX i XX wieku" poświęconej 500-letniej historii ewangelików w Bytomiu. Na wystawie zaprezentowane są pamiątki społeczności luterańskiej w Bytomiu. Możemy zobaczyć m.in. płyty nagrobne pochodzące z nieistniejącego już cmentarza przy ul. Kolejowej. sztandar Ewangelickiego Stowarzyszenia Młodzieży, kamień węgielny z Domu Parafii Ewangelickiej czy też przedwojenną księgę ogłoszeń parafialnych, Przygotowana została też część multimedialna - można odbyć wirtualną „podróż” po miejscach związanych – w przeszłości i dziś – z życiem bytomskich ewangelików. Wystawa jest podzielona na dwie części. W tej poświęconej pl. Klasztornemu cofniemy się aż do burzliwego czasu reformacji w XVI w. Specjalnie na wystawę został przygotowany model kościoła ewangelickiego w Bytomiu. Osobno zaprezentowano losy parafii w Miechowicach. Zobaczymy tu oryginalne przedmioty związane z działalnością Matki Ewy. Można zobaczyć również obiekty nawiązujące do ewangelickiej liturgii oraz zabytkowe książki, na czele z bibliami luterańskimi z XVII wieku pochodzącymi ze zbiorów Domku Matki Ewy w Miechowicach. Przedstawione zostały też szkółka niedzielna, i pamiątki z konfirmacji, wprowadzającej młodych luteranów w dorosłe życie.

Wystawie towarzyszą: przygotowany przez uczniów z Gimnazjum nr 1 film przedstawiający historię Marcina Lutra. Film dokumentalny „Śladami bytomskich ewangelików” (reż. Alicja Schatton), poświęcony historii wspólnoty bytomskiej w XIX i XX wieku, przedstawionej na tle procesów społecznych zachodzących wtedy na Górnym Śląsku oraz monografia „UMBRA TRANSIT – LUX PERMANET. Ewangelicy na Górnym Śląsku na przestrzeni wieków” (red. Joanna Lusek).

Podczas wernisażu odbyła się też miła uroczystość. Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego otrzymał dyrektor Muzeum Górnośląskiego Leszek Jodliński.

Galeria zdjęć:Autor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.