Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Na "Zolyty" do teatru

Na "Zolyty" do teatru Data publikacji: 8 listopada 2016Kiedy przed 15 laty wystawiono premierę „Zolytów”, wodewil w gwarze śląskiej na motywach „Ożenku” Mikołaja Gogola, publiczność przywitała sztukę burzą oklasków. W niedzielę /13 listopada/ spektakl wystawi Teatr Górnośląski w Bytomiu.

W spektaklu przedstawiającym perypetie młodzieńców starających się o rękę podstarzałej panny zobaczymy m.in. Mirosława Książka (Jorg Ciapała), Krzysztofa Wierzchowskiego (Ewald Keta), Marcina Włosińskiego (Bonifacy Hans Smażonka) czy Adama Żaaka (Alfons Patryk von Skarpeta).

Jak czytamy w jednej z recenzji: (...)Udało sie Makuli wpisać w sceniczną intrygę wszystko, co mu w duszy gra i co od lat tak skutecznie konserwuje w swoich tekstach. Jest więc „Ożenek” do cna górnośląski, podany w pysznej gwarze i okraszony radosnymi piosenkami Grzegorza Spyry, w których zawsze odnajdujemy ducha melodii, jakie od dzieciństwa same cisną się na usta.

Na spektakl zapraszamy o 19. 00 do Teatru Górnośląskiego, który mieści się w dawnym domu kultury Huty Zygmunt w Łagiewnikach (obecnie restauracja Belford, ul. Św. Cyryla i Metodego 10).

Autor: AK
Zdjęcia: arch.Teatr Górnoślaski

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.