Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

NA RATUNEK, czyli 22. finał WOŚP w Bytomiu

NA RATUNEK, czyli 22. finał WOŚP w Bytomiu Data publikacji: 12 stycznia 2014Pieniądze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej oraz oddziałów geriatrycznych zbierała w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie, do 22. już finału dołączyło nasze miasto. Oj działo się, działo…

To już tradycja – w drugą niedzielę roku Orkiestra grała po raz dwudziesty drugi. Święto ludzi dobrej woli opanowało cały kraj, a najbardziej znany dyrygent w Polsce, Jerzy Owsiak, znów powiększył skład swojej orkiestry, także zagranicą. Bytom, poprzez Bytomskie Centrum Kultury tradycyjnie dołączył do organizacji imprez, w trakcie których trwała zbiórka funduszy na tegoroczny szczytny cel.

Kwestowanie dla WOŚPu rozpoczęło się w naszym mieście wyjątkowo już w piątek. Prezydenta Bytomia Damiana Bartylę i jego zastępców odwiedziły z puszkami dzieci z Przedszkole nr 25. W niedzielę natomiast granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, już po raz drugi, rozpoczęli rowerzyści biorący udział w comiesięcznej Bytomskiej Rowerowej Masie Krytycznej. O 11.00 wyruszyli z Rynku z hasłem: „Kręcimy kilometry i zbieramy wspólnie datki do puszek przez naszych wolontariuszy dla WOŚP". Rowerzyści przejechali blisko 29 km, odwiedzili Śródmieście, Szombierki, Karb i Suchą Górę, a każdemu kto wrzucił grosik do puszki naklejali dwa serduszka: jedno czerwone – tradycyjne i drugie białe – odblaskowe.

Finałowi WOŚP w Bytomiu towarzyszy zawsze dobra zabawa i muzyka. I nie inaczej było w tym roku! Wieczorem w Beceku dla Orkiestry zagrał Beltaine - jeden z bardziej oryginalnych zespołów polskiej sceny folkowej, łączący tradycyjną muzykę celtycką z muzyką współczesną. Na scenie pojawił się także Glendalough - najdłużej działający zespół tańca irlandzkiego na Śląsku. Publiczność bawiła się w niedzielę świetnie, a wolontariusze z Komenda Hufca ZHP Bytom i Stowarzyszenia Rowerowy Bytom cały czas prowadzili zbiórkę na rzecz Orkiestry.

Punktualnie o 20.00 z placu przed Becekiem bytomianie wysłali światełko do nieba. A o tym, że w tym roku padł kolejny rekord, nie tylko w ilości zebranych pieniędzy, nie trzeba nikogo przekonywać. Już teraz zapraszamy na 23. finał! Za rok, oczywiście do Bytomia!


Galeria zdjęć:Zdjęcia: fot. archiwum UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.