Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 października 2018, Jadwigi, Teresy, Brunona

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Na politycznej mapie

Data publikacji: 9 stycznia 2014Bytom przez lata pełnił ważną rolę na politycznej mapie zarówno Niemiec  jak i Polski. Przed wybuchem II wojny światowej w naszym mieście gościli między innymi Adolf Hitler, który wygłosił płomienne przemówienie na miejscowym stadionie, a także Joseph Goebbels i Hermann Göring. Wizytę tego ostatniego tak relacjonowała ówczesna prasa: „W czasie podróży inspekcyjnej po Śląsku opolskim premier pruski Goering zatrzymał się wczoraj w Bytomiu, gdzie wygłosił następujące przemówienie: „W dniu 12 listopada br. chcemy zmyć hańbę z 9 listopada 1918 r. i przywrócić honor niemiecki. Europa nie zazna spokoju, dopóki go nie będzie miało serce Europy. Wódz nasz oświadczył całemu światu, że chcemy pokoju i gotowi jesteśmy złożyć dla niego ofiary. Ale jedna rzecz stoi wyżej od pokoju, to honor. Wy w tym mieście, które wdziera się w inny kraj, powinniście wiedzieć, że jest ono forpocztą wprawdzie, ale nie placówką straconą. Macie wiedzieć, że nie jesteście sami, wiedzieć, że jest to święta ziemia niemiecka, za którą stoi siła i solidarność całego narodu. Wy, tu nad granicą, musicie wiedzieć, że ziomkowie najbardziej zagrożeni, są też najsilniej chronieni”.

Po zakończeniu II wojny światowej, w okresie istnienia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Bytom nie był pomijany w planach wizyt różnego rodzaju mniejszych i większych tyranów czy dyktatorów. 16 czerwca 1972 roku odwiedził nasze miasto Fidel Castro. Wjechał do Bytomia ul. Chorzowską, a następnie przejechał ulicą Katowicką do placu Kościuszki. W podróży towarzyszył mu ówczesny I sekretarz KW PZPR w Katowicach Zdzisław Gudzień, zwany  (w okresie sprawowania funkcji zastępcy członka Biura Politycznego KC PZPR) złośliwie: towarzyszem paluszkiem, zastępcą członka.  Na placu Kościuszki gościa z Kuby witały „spontanicznie zgromadzone”  tłumy bytomian oraz transparenty w języku hiszpańskim, z których na jednym z nich napisano „Gloria al guerrillero heroico”, czyli „Witamy bohaterskiego partyzanta”.

 Innego dyktatora uwiecznił na poniższym, nigdy wcześniej nie publikowanym zdjęciu, znany bytomski fotograf  Maksymilian Fleischer.

 Breżniew.jpg

Leonid Breżniew  bo jego to właśnie widzimy przyjechał do Bytomia 14 lipca 1974 roku. Jak pisał w jednym z archiwalnych numerów „Życia Bytomskiego” Marcin Hałaś: „Warto przypomnieć, że właśnie on był twórcą tzw. „doktryny Breżniewa”, uznającej iż wojska sowieckie mogą interweniować w każdym z państw Układu Warszawskiego, gdyby chciało się ono oderwać od tego zawiązanego pod dyktando Moskwy sojuszu. Breżniew odpowiedzialny był za interwencję wojsk Układu Warszawskiego w 1968 roku w Czechosłowacji i zduszenie tzw. „praskiej wiosny”, podjął także decyzję o sowieckiej agresji na Afganistan. To wszystko sprawia, że bytność jego osoby w Bytomiu należy postawić raczej w rzędzie takich polityków, którzy odwiedzili nasze miasto, jak Adolf Hitler albo Hermann Gőring”.Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.