Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od piątku, 18 stycznia od godziny 17.00, do soboty, 19 stycznia do godziny 19.00 w kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Po raz trzeci zrekonstruują walki o Miechowice w 1945 roku

Ponad 130 rekonstruktorów z 25 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Słowacji, wystawy oraz możliwość zwiedzania podziemnego przeciwlotniczego schronu. To tylko niektóre atrakcje podczas widowiska historycznego „Walki o Miechowice”, które odbędzie się 26 stycznia.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

Zaśpiewają dla Igorka

W świąteczno-noworocznym klimacie utrzymany będzie koncert charytatywny, który zaplanowano na 20 stycznia o 18.00 w kościele p.w. Trójcy Świętej przy ul. Kwietniewskiego 1 w Bytomiu.

Plenerowe lodowisko otwarte

Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. Plenerowe lodowisko na pl. Sobieskiego jest już otwarte. Godzina na tafli kosztuje tylko 3 zł.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzyka rozrywkowaLost in Dust

Zespół założony w sierpniu 2014r. Połączyły nas podobne gusta muzyczne i chęć tworzenia własnej muzyki. Mimo że każdy z nas ma zupełnie inny charakter, w zespole znajdujemy wspólny język. Gramy rocka, ale czasami włączamy w to elementy alternatywy. Jesteśmy młodym zespołem, z nadziejami na rozwój.

Obecny skład zespołu:
Wokal: Jakub Jaroń
Gitara prowadząca: Marcin Szumal
Gitara rytmiczna: Maciek Dobrzyniecki
Gitara basowa: Hugo Urban
Perkusja: Michał Walczysko

Czytaj więcej na: www.facebook.com/Lost-in-Dust-425100337649063/Garden Noise

Zespół Garden Noise powstał w 2012 roku jako reaktywacja eklektycznego punk-jazzowego zespołu Tvoi Oczi, działającego w latach 80-tych ubiegłego wieku. Garden Noise rozpoczął działalność jako trio w składzie gitara, bas perkusja, początkowo grające utwory instrumentalne. Na przełomie 2013 i 2014 roku do zespołu dołącza śpiewający saksofonista oraz klawiszowiec. Aktualnie zespół mocno związany jest z Bytomiem, tutaj mieści się sala prób zespołu.

Garden Noise powstał z pasji do tworzenia własnej muzyki, repertuar obejmuje wyłącznie własne kompozycje. Muzyczny styl zespołu jest trudny do sklasyfikowania, utwory są osadzone w stylistyce rockowej, czerpią jednak inspirację z wielu innych gatunków. Muzyczny eklektyzm jest mocnym atutem koncertów zespołu - zaskakujący zmianami repertuaru zespołu nie pozwala się nudzić a muzycy mogą z pełną pasją realizować swoje artystyczne wizje. Muzyka Garden Noise to solidna porcja solidnego rock'n'rolla, grana przez solidnych, dojrzałych facetów.Czytaj więcej na: www.gardennoise.pl , www.facebook.com/GardenNoise/


Bezimienni bezimienni.jpg

To polska grupa hip–hopowa, która powstała w Bytomiu 2004 roku z inicjatywy Marcina Ostrowskiego (Ostry) i Adriana Sfory (Ryjek). Współpracowali z takimi osobami jak: Sokół (WWO), Juras (WSP), Bosski Roman (Firma), HST(Czarne Złoto), Joka (Kaliber 44), Bzyker (JWP), Siwers (JWP), Fu (Zipera), Tony, VNM, Hades (HiFi Banda), Małolat, Katarzyna Moś oraz grupami TeWu, Dym Knf. Na przełomie 2004/2005 roku powstał ich debiutancki nielegalny album „Verba Veritatis”, na którym znalazło się kilka ciekawych pozycji, m.in. „Lustro”, do którego powstał amatorski teledysk poskładany przez Ostrego, utwór „Garda” który przypodobał sobie Mistrz Świata federacji WBC Damian Jonak, jako muzykę grzejącą go do walki oraz hymn górników "Czarny chleb".

Czytaj więcej na: https://www.facebook.com/BezimienniBanda/info
Move Me Tatohearts.jpg

Grupa z lekka leciwych i cokolwiek oszalałych panów, którzy pochwycili swe instrumenty po prawie 20-letniej przerwie.
Korzenie zespołu sięgają połowy lat 80-tych - nowofalowe klimaty tworzyli w takich grupach jak Miejska Biblioteka Publiczna, The Bil And, Moonself czy też w efemerycznym składzie o nazwie Ferma Przystojnych Gąsienic.
Z początkiem lat 90-tych część ekipy skupiła się wokół ówczesnego klubu muzycznego Ex libris gdzie weekend w weekend grało się na scenie tego klubu tyle co aktualnie w Bytomiu przez rok;). Zmiana niesłusznego systemu na jeszcze bardziej "niesłuszny" wymusiła na muzykach działania osłaniające (czytaj kariery zawodowe) mające na celu zapewnienie bytu swoim jakże miłym efektom czynów prokreacyjnych. Po odchowaniu potomstwa przypadkowo spotkali się na pogrzebie przyjaciela...dalej sprawy potoczyła się dosyć szybko.

Move Me Tato tworzą- Tomek Boczkowski- bas, Jarek Kwiatkowski- perkusja, Janusz Głowacki- gitary, Rutek Chęciński- instr. klawiszowe, Yasieq Schluff.- śpiew. W październiku br. zespół obchodził swoje 5-cio lecie.Jumanji
jumanji1.jpg

Skład zespołu:
Piotr Balcarczyk - wokal
Jacek Balcarczyk - gitara
Maciej Kuś - gitara basowa
Aleksandra Michalik- skrzypce
Krzysztof Kamiński -perkusja

Czytaj więcej: www.jumanji.art.pl


Górnicza Orkiestra Dęta Bytom
18.JPG

Historia orkiestry zaczyna się przed rokiem 1920, kiedy to przy kościele Świętego Krzyża w Bytomiu-Miechowicach istniała grupa instrumentalistów, stanowiących późniejszy człon orkiestry. Orkiestrę założył górnik kopalni Franciszek Gyla w 1920 roku i jednocześnie został jej pierwszym kapelmistrzem. Istnienie orkiestry wiąże się ściśle z kopalnią “Miechowice” oraz górniczymi i muzycznymi tradycjami regionu.


Czytaj więcej na: www.orkiestra.nazwa.pl
Orkiestra Dęta Państwowych Szkół Budownictwa
16.JPG

Orkiestra Dęta Państwowych Szkół Budownictwa została założona w 1975 roku z decyzji Rady Miasta. W jej skład wchodzą aktualni uczniowie szkoły oraz absolwenci. Kapelmistrzami orkiestry są: Paweł Szczot oraz Olek Pawełczyk.


Czytaj więcej na: www.facebook.com/OrkiestraDetaPanstwowychSzkolBudownictwaWBytomiu

Happy Crew
happy1.jpg

Happy Crew stworzyła Anna Górecka na potrzeby Wiosennego Szantowiska. Grupa liczyła wtedy ponad 40 dzieci. W późniejszym czasie, utworzył się skład dzisięcioosobowy, który Górecka wzięła pod swoje skrzydła. Zespół pojawiał się na licznych konkursach, gdzie odnosił liczne sukcesy, m.in. na festiwalach „Port Pieśni Pracy”, „Szanty we Wrocławiu”, „Szantki”.

 

Czytaj więcej na: www.happycrew.art.pl
 Przekrój Misia
 
Zespół powstał na początku 2015 roku z formacji "Marek Miś Akustic Trio". Jak sama nazwa wskazuje było nas trzech a obecnie jest nas pięcioro (a niedługo będzie sześcioro). Obecny skład zespołu to: Marek Miś - gitara akustyczna, śpiew, Alina Kulisz - śpiew, Adrian Kowalski - gitara elektryczna, Tomek Cygan - gitara basowa i Jacek Wilczyński - harmonijka ustna. Materiał muzyczny w całości oparty na kompozycjach i tekstach lidera i założyciela zespołu Marka Misia. Zespół reprezentuje przekrój wielu stylów muzycznych od piosenki poetyckiej poprzez bluesa, rocka, bossa novę, reggae a nawet swing   (czyli przekrój Misia :-)). Obecnie zespół jest w trakcie przygotowywania materiału na nową płytę.


SĄSIEDZI - Folk & szanty

Zespół folkowo-szantowy Sąsiedzi powstał w październiku 2001 r. w Gliwicach. Obecnie w składzie połowa członków to mieszkańcy Bytomia, co sprawia, że aktywność grupy skupia się od kilku lat bardziej na bytomskiej scenie. W repertuarze grupy znajduje się muzyka folkowa i folk morski, w tym szanty - marynarskie pieśni pracy, śpiewane a cappella, na 6 głosów. Inspiracje muzyczne Sąsiedzi czerpią z Bretanii, Irlandii, Szkocji, muzyki dawnej ale  ostatnio też z rodzimego folkloru śląskiego. Atutem Sąsiadów jest różnorodność. Potrafią i żywiołowo zagrać i nastrojowo zaśpiewać. Dobrze współbrzmiące głosy, bogate, akustyczne instrumentarium (skrzypce, flety, gitary, mandolina, koncertina) oraz autorskie aranżacje składają się na rozpoznawalny już styl  Sąsiadów.

W ciągu kilku osatnich lat Sąsiedzi wypracowali sobie pozycję jednej z czołowych grup młodszego pokolenia na świecie, odtwarzających tradycyjne pieśni dawnych pokładów. Sięgając po tak różnorodny repertuar, śpiewając w kilku językach: po polsku, angielsku, rosyjsku i francusku, stali się jednym z  oryginalniejszych zespołów marynistycznej sceny folkowej. Ta różnorodność otwarła im bramy wielu czołowych festiwali w Europie i na świecie, m.in. "The Tall Ship Celebration" w Bay City w USA, “Festival du Chant de Marin" w Paimpol (dwukrotnie) i "Tatihou Traversees Festival" we Francji, czy najbardziej  prestiżowego na świecie "Sea Music Festival" w legendarnym Mystic Seaport Museum w USA, gdzie wystąpili jak dotąd jako jedyna grupa z Polski! Do udziału w nich wybrano ich spośród setek kandydatów. Tym samym trafili do nielicznej grupy wykonawców folku morskiego na świecie, którzy zaliczyli trzy najważniesze dla tego nurtu festiwale. Sąsiedzi występowali też wielokrotnie w Holandii, Czechach, Norwegii i Niemczech. Stale też pojawiają się na festiwalach w Polsce. W sumie zagrali już ponad 400 koncertów. Od 2010 roku są też gospodarzem własnego Festiwalu Morza „Nad Kanałem“ w Gliwicach, na który zapraszają m.in. uznanych szantymenów spotkanych podczas zagranicznych wyjazdów. Byli też, z innymi bytomskimi zespołami, współorganizatorami ostatniego, dużego koncertu w Bytomiu - "Bytom dla Qni". Zdobyli główne nagrody większości żeglarskich festiwali, w tym te najbardziej prestiżowe - Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu 
Piosenki Żeglarskiej "Shanties" (2008), "Szant we Wrocławiu" (2005) czy "Szant w Giżycku" (2003) oraz Nagrody Publiczności Festiwalu "Kubryk" (2012) w Łodzi oraz "Portu Pieśni Pracy" w Tychach (2015).

Wydali trzy płyty: Wrócić do Derry“ w 2005 r.  „Brocéliande“ w 2008 r. (ta ostatnia zdobyła piąte miejsce w konkursie na „Folkowy Fonogram Roku Internautów - Wirtualne Gęśle 2009“), i „Sąsiedzi | Folk & szanty |  2001-2011“ (2011 r.), który ukazał się w rekordowym, jak na szantowe i folkowe realia nakładzie 50.000 egzemplarzy!

Obecnie zespół tworzą:
Kamil Piotrowski - śpiew (tenor), mandolina, gitara
Dominika Płonka - śpiew (mezzosopran), flety
Piotr Świeściak - śpiew (baryton), gitara
Marek Wikliński - śpiew (bas), koncertina, drumla
Elżbieta Król - śpiew (alt), skrzypce
Mirosław Walczak - śpiew (baryton), skrzypce

Strona internetowa wykonawcy: www.sasiedzi.art.plSzkocka Trupa

Szkocka Trupa to zespół piosenki żeglarskiej, którego repertuar opiera się o autorskie teksty lidera, znane i lubiane hity sceny żeglarskiej oraz adaptacje tradycyjnej muzyki morza (w tym szant) oraz muzyki folkowej, oparte o źródła amerykańskie czy irlandzkie. Szkocka Trupa występuje głównie na imprezach  żeglarskich (regatach, zlotach żaglowców), festiwalach piosenki żeglarskiej oraz autorskich koncertach w domach kultury, klubach czy podczas imprez okolicznościowych.

Grupę założył ok. 2004 roku bytomianin, Henryk Czekała „Szkot” - śpiew, gitara, na co dzień lider grupy Mechanicy Shanty, a jeszcze wcześniej współzałożyciel innej bytomskiej formacji - Ryczących Dwudziestek. Skład Szkockiej Trupy to otwarta formuła artystyczna, ale najczęściej jest to trio, od kilku lat osadzone o muzyków z rodzinnego miasta Szkota – Bytomia (t.zw. opcja bytomska),  Jacka Kądziołkę - bas, chórki i Kamila Piotrowskiego -  mandolina, chórki.

czytaj więcej
www.folk24.pl/wykonawcy/szkocka-trupa/Bourbon K!ds


Zadebiutowali w 2014 roku jako support legendarnej Kobranocki. Zespół zaproponował własne aranżacje utworów takich gwiazd jak Jimi Hendrix, Eric Clapton, Led Zeppelin czy Ac/Dc. Blues-rockową grupę tworzy czwórka muzyków: gitarzysta Tomasz Tabor wspólpracujący wcześniej z takimi muzykami jak Andrzej „Papa” Gonzo (Gang Olsena) Sebastian Riedel i Adam Lomania (Cree) Andrzej „Karwa” Rusek (Irek Dudek) czy Andrzej Urny (Perfect, Dżem, Czarne Komety z Południa); wokalistka Sandra Kosno wcześniej współpracująca z Cocotier, kUle na mOle, ale również aktywnie wspierająca zabrzańską scenę hip-hop; basista Piotr „Jackson” Lewicki – występujący od ponad dwudziestu lat w wielu śląskich projektach takich jak „Łona Kangura”, „Zielona Bawełna”, „Poczekalnia” i perkusista Michał Tomaszewski – „Poczekalnia”, „kUle na mOle”. Na początku 2015 roku, zespół zaprezentował pierwsze własne kompozycje utrzymane w klimacie southern rock. Jest to gatunek który najbardziej odpowiada całej czwórce i oprócz miłości do muzyki i przyjaźni jest spoiwem Bourbon K!ds. W kwietniu zespół rozpoczął swoje pierwsze tournee. Lista koncertów dostępna na fanpage’u zespołu:

www.facebook.com/bourbonkidspoland

Incluz


Zespół został założony w październiku 2011r. w Bytomiu. Od roku 2012r. regularnie koncertuje na polskich scenach klubowych. Z powodzeniem występuje na festiwalach i różnego rodzaju eventach. Zapewnia publice świetną mieszankę muzyczną, która przypada do gustu nawet najbardziej wymagającym słuchaczom. Skupia się na prezentowaniu autorskiego materiału, a klimaty które wykonuje to: rock, blues-rock, blues, funk, pop, jazz

Aktualny skład:
Arkadiusz Kuś - wokal, gitara
Adrian Błaszczyk - gitara
Bartosz Kowalski - gitara basowa
Jakub Góras - perkusja

www.facebook.com/Incluz/
kontakt: arek0130@wp.pl
Tequila Sunrise

fotka.jpgZespół Tequila Sunrise powstał wraz z końcem 2016 roku w pięknym śląskim mieście Bytom. Od początku istnienia zespołu trzon zespołu to Andrzej Żelaskiewicz oraz Michał Adamek (odpowiednio gitarzysta i wokalista ), skład zespołu uzupełnia sekcja rytmiczna w składzie Artur Jaremczuk oraz Wojciech Janik.

Zespół obecnie skończył nagrywanie swojego pierwszego singla, a obecnie jest na etapie produkcji oraz przygotowania do promocji poprzez Youtube i Spotify.

Fot. Annamaria Stawska.

Więcej na stronie Facebook - Tequila Sunrise oraz TUTAJAutor:

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.