Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 października 2017, Lucyny, Malgorzaty, Wiktora

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Śląskie smaki, śląskie wice. Zapraszamy na Biesiadę Rozbarską

Miłośników dobrej zabawy zapraszamy na pięciogodzinny maraton ze śląskim humorem, śląską kuchnią oraz wieloma innymi atrakcjami. Już 20 października we wnętrzu zrewitalizowanej Cechowni byłej KWK Rozbark odbędzie się kolejna Biesiada Rozbarska.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Muzyka i stukot żelaznych kół

Muzyka i stukot żelaznych kół Data publikacji: 8 kwietnia 2017Dwie wspaniałe sylwetki, dwa odrębne obszary aktywności, za to jeden wspólny mianownik – działanie z pasji, zapału i zaangażowania, które bohaterowie tej gali z powodzeniem wykorzystują w pracy społecznej z niezmierzoną korzyścią dla naszego miasta – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, podczas dzisiejszej Gali Bytomianki i Bytomianina Roku 2017.

Napędzani pasją, potrzebą dzielenia się z innymi swoją pracą, rozsławiają Bytom. Dziedziny, w których poruszają się tegoroczni laureaci tytułu Bytomianki i Bytomianina Roku na pozór tak odmienne, łączą się ze sobą tworząc niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju krajobraz Bytomia.

Od lat nietuzinkowych mieszkańców naszego miasta docenia stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych.

Podczas gali w Operze Śląskiej, tytułem Bytomianki Roku uhonorowano Aleksandrę Batog, altowiolistkę, związaną od 20 lat z kwartetem smyczkowym „Akademos”, wiceprezeskę Śląskiego Towarzystwa Muzycznego. To dzięki jej zaangażowaniu na muzykę i szeroko pojętą kulturę otwierają się najmłodsi odbiorcy kultury.

Laureatka jest współautorką cyklu koncertów dla dzieci „To jest taki dom zaklęty, w którym grają instrumenty” i współorganizatorką cykli koncertów kameralnych: „Nie dla Elizy”- Beethoven i arcydzieła XX wieku, „Haydn 2.0”. Współtworzyła i realizuje nadal znany cykl koncertów – niedzielnych poranków muzycznych „Otium Musicum” w Muzeum Górnośląskim. Od kilku lat współtworzy koncerty Bytomia Rodzinne Muzykowanie w ramach imprez Metropolitalnego Święta Rodziny.

Od kilku lat, obok bytomianek, nagradzani są również bytomianie, którzy swą aktywnością i pasją pociągają za sobą innych. Taką osobowością z pewnością jest laureat tegorocznej nagrody – Kamil Czarnecki, prezes zarządu Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Jak mówią o nim osoby zaangażowane w działalność na wąskotorówki, Kamil to człowiek orkiestra, który ma niesamowitą wprost cierpliwość i chęci do pracy, jeśli chodzi o utrzymanie kolejki na trasie.

Wszystkie prace w tym zakresie wykonuje wraz z grupą hobbystów społecznie. Należy do nich pozyskiwanie środków finansowych na utrzymanie kolejki, dotacje, granty, konkursy ofert, projekty, umowy, ale też remonty wagonów i lokomotyw. Kamil Czarnecki jest niekwestionowanym liderem tego projektu.

Bez niego, bez jego pasji, zapału, zaangażowania i ogromnej pracy po prostu utrzymanie kolejki nie byłoby możliwe. Jest także osobą, która potrafi tworzyć wokół tego tematu pozytywny klimat, dbać o wizerunek kolejki oraz skupić wokół wąskotorówki pasjonatów, o czym przekonał się każdy, kto choć raz brał udział np. w bytomskiej odsłonie Industriady.

Organizatorem imprezy, która ma na celu promocję wyjątkowych w swym działaniu, aktywnych, twórczych, nieobojętnych na drugiego człowieka ludzi działających na rzecz Bytomia, jest Liga Kobiet Nieobojętnych.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.