Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Muzyka i stukot żelaznych kół

Muzyka i stukot żelaznych kół Data publikacji: 8 kwietnia 2017Dwie wspaniałe sylwetki, dwa odrębne obszary aktywności, za to jeden wspólny mianownik – działanie z pasji, zapału i zaangażowania, które bohaterowie tej gali z powodzeniem wykorzystują w pracy społecznej z niezmierzoną korzyścią dla naszego miasta – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, podczas dzisiejszej Gali Bytomianki i Bytomianina Roku 2017.

Napędzani pasją, potrzebą dzielenia się z innymi swoją pracą, rozsławiają Bytom. Dziedziny, w których poruszają się tegoroczni laureaci tytułu Bytomianki i Bytomianina Roku na pozór tak odmienne, łączą się ze sobą tworząc niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju krajobraz Bytomia.

Od lat nietuzinkowych mieszkańców naszego miasta docenia stowarzyszenie Liga Kobiet Nieobojętnych.

Podczas gali w Operze Śląskiej, tytułem Bytomianki Roku uhonorowano Aleksandrę Batog, altowiolistkę, związaną od 20 lat z kwartetem smyczkowym „Akademos”, wiceprezeskę Śląskiego Towarzystwa Muzycznego. To dzięki jej zaangażowaniu na muzykę i szeroko pojętą kulturę otwierają się najmłodsi odbiorcy kultury.

Laureatka jest współautorką cyklu koncertów dla dzieci „To jest taki dom zaklęty, w którym grają instrumenty” i współorganizatorką cykli koncertów kameralnych: „Nie dla Elizy”- Beethoven i arcydzieła XX wieku, „Haydn 2.0”. Współtworzyła i realizuje nadal znany cykl koncertów – niedzielnych poranków muzycznych „Otium Musicum” w Muzeum Górnośląskim. Od kilku lat współtworzy koncerty Bytomia Rodzinne Muzykowanie w ramach imprez Metropolitalnego Święta Rodziny.

Od kilku lat, obok bytomianek, nagradzani są również bytomianie, którzy swą aktywnością i pasją pociągają za sobą innych. Taką osobowością z pewnością jest laureat tegorocznej nagrody – Kamil Czarnecki, prezes zarządu Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Jak mówią o nim osoby zaangażowane w działalność na wąskotorówki, Kamil to człowiek orkiestra, który ma niesamowitą wprost cierpliwość i chęci do pracy, jeśli chodzi o utrzymanie kolejki na trasie.

Wszystkie prace w tym zakresie wykonuje wraz z grupą hobbystów społecznie. Należy do nich pozyskiwanie środków finansowych na utrzymanie kolejki, dotacje, granty, konkursy ofert, projekty, umowy, ale też remonty wagonów i lokomotyw. Kamil Czarnecki jest niekwestionowanym liderem tego projektu.

Bez niego, bez jego pasji, zapału, zaangażowania i ogromnej pracy po prostu utrzymanie kolejki nie byłoby możliwe. Jest także osobą, która potrafi tworzyć wokół tego tematu pozytywny klimat, dbać o wizerunek kolejki oraz skupić wokół wąskotorówki pasjonatów, o czym przekonał się każdy, kto choć raz brał udział np. w bytomskiej odsłonie Industriady.

Organizatorem imprezy, która ma na celu promocję wyjątkowych w swym działaniu, aktywnych, twórczych, nieobojętnych na drugiego człowieka ludzi działających na rzecz Bytomia, jest Liga Kobiet Nieobojętnych.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.