Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
21 sierpinia 2018, Joanna, Kazimiera, Franciszek

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" w Parku Miejskim

Sceniczna podróż po Polsce, podczas której słuchacze poznają muzykę, barwne stroje, tańce oraz piosenki charakterystyczne dla poszczególnych regionów kraju to tegoroczna niespodzianka festiwalu Muzyka Narodów - Juliusz Ursyn-Niemcewicz i jego goście.

Chcesz wiedzieć co się dzieje w mieście? Zajrzyj do kalendarza imprez miejskich

Szczegółowy kalendarz imprez i wydarzeń miejskich, jakie odbywają się w Bytomiu dostępny jest już w zakładce „Kultura” i „Sport” na miejskiej stronie internetowej. W kalendarzu znajdziecie nie tylko gdzie i kiedy odbywa się interesująca Was impreza, ale również jej organizatora.

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Muzyczne arcydzieła w Teatrze Górnośląskim

Muzyczne arcydzieła w Teatrze Górnośląskim Data publikacji: 14 stycznia 2017Największe przeboje ze światowych oper, operetek i musicali, a także najpiękniejsze kolędy zabrzmiały wczoraj, 13 stycznia podczas Uroczystego Noworocznego Koncertu, który odbył się w Teatrze Górnośląskim. Koncert był pierwszym tego typu wydarzeniem w teatrze, który w październiku 2016 roku rozpoczął swoją działalność w Bytomiu – Łagiewnikach.

Piękną tradycją każdego roku są noworoczne koncerty, podczas których żegnamy mijający rok, a pełni nadziei i optymizmu, witamy ten rozpoczynający się. Nowy rok to także wspaniała okazja do spotkań i wspólnego kolędowania. Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj, w murach Teatru Górnośląskiego mogę przywitać Państwa na koncercie noworocznym. Jest to wyjątkowe wydarzenie, bowiem po raz pierwszy odbywa się w tym miejscu
– mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia, który podczas otwarcia koncertu złożył wszystkim noworoczne życzenia.

Do udziału w koncercie zaproszono artystów Opery Śląskiej, których na co dzień możemy podziwiać na deskach jednego z najlepszych teatrów w Polsce. Wśród nich byli: Aleksandra Stokłosa, Swietłana Kaliniczenko oraz Julian Ursyn Niemcewicz, którzy wykonali arcydzieła muzyczne, pochodzące z najsławniejszych oper, operetek i musicali, a także najbardziej znane i najpiękniejsze kolędy. Wśród zaprezentowanych utworów były między innymi przeboje z takich oper, operetek i musicali jak: „Wesoła wdówka” Franciszka Lehára, „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána, „Skrzypek na dachu” Jerry`ego Bocka czy „My Fair Lady” Fredericka Loewe.

Jednym z głównych organizatorów imprezy było Stowarzyszenie „Kamrat”, którego celem jest odkrywanie i promowanie historii, kultury i tradycji ziem polskich, a w szczególności Śląska. Stowarzyszenie nie tylko organizuje, ale również uczestniczy w wydarzeniach, gdzie w programie dominuje przede wszystkim gwara śląska. Tym razem Stowarzyszenie „Kamrat” razem ze Stowarzyszeniem „SBB” zorganizowało Uroczysty Koncert Noworoczny, w którym wystąpiły gwiazdy Opery Śląskiej w Bytomiu.

Przypomnijmy, że otwarty 7 października 2016 roku Teatr Górnośląski ma promować śląską kulturę, gwarę oraz śląskich artystów. Teatr znajduje się w murach dawnego domu kultury Huty Zygmunt w Łagiewnikach (obecnie restauracja Belford), gdzie przez dziesiątki lat echo gwary śląskiej rozbrzmiewało na korytarzach i w salach budynku przy ul. Cyryla i Metodego.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM w Bytomiu/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.