Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Muzeum Górnośląskie

Muzeum Górnośląskie Data publikacji: 10 grudnia 2013Naszą wycieczkę rozpoczynamy na Rynku pod kamienicą nr 7 - siedzibą Biura Promocji Bytomia. Ruszamy w kierunku ul. Jainty, następnie skręcamy w pierwszą przecznicę w prawo - ul. Webera. Dochodzimy do budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na Rynku pod kamienicą nr 7 - siedzibą Biura Promocji Bytomia. Ruszamy w kierunku ul. Jainty, następnie skręcamy w pierwszą przecznicę w prawo - ul. Webera. Dochodzimy do budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych. Pochodzący z 1924 roku gmach powstał, by rozwiązać problemy lokalowe szkolnictwa zawodowego, rozwijającego się w mieście od lat siedemdziesiątych XIX wieku. Budynek ten to ciekawy przykład stylu modernistycznego z detalami nadającymi fasadzie cechy ekspresjonizmu. Ozdobą gmachu są umieszczone nad wejściem ekspresjonistyczne rzeźby przedstawiające ucznia i uczennicę (autorstwa uznawanego za jednego z najwybitniejszych artystów śląskich z pierwszej połowy XX wieku, a pochodzącego z Bytomia, Thomasa Myrtka).

Budynek użytkowała Miejska Szkoła Zawodów Rzemieślniczych (Städtische Gewerbliche Berufsschule). Również po drugiej wojnie światowej działały tu różne szkoły zawodowe. Obecny zespół szkół powstał w roku 1975. Idziemy dalej ul. Webera a następnie skręcamy w ul. Piłsudskiego, która wyprowadza nas na plac Sobieskiego. Ukształtowany w drugiej połowie XIX wieku jako plac targowy, w okresie Republiki Weimarskiej miał się stać ważną częścią nowej osi urbanistycznej Bytomia. Miała ona przebiegać od Rynku na północ w oparciu o istniejące już place: Grunwaldzki, Sobieskiego i Akademicki. Plan przewidywał także wzniesienie szeregu nowych budowli użyteczności publicznej, które miały zmienić pl. Sobieskiego w kulturalne centrum miasta.

 Przed nami jedna z zaprojektowanych wówczas budowli - gmach Muzeum Górnośląskiego. Nowoczesny budynek wzniesiono w latach 1929 - 1931 na potrzeby Górnośląskiego Muzeum Krajowego (Oberschlesisches Landesmuseum), Miejskiej Kasy Oszczędności (Stadtsparkasse) oraz Biblioteki Miejskiej (Stadtbücherei). Autorami projektu architektonicznego byli H. Hettler i A. Stütz. Ściany tej dwuczłonowej budowli pokryte są ciemnowiśniową cegłą klinkierową, podobnie jak w wielu innych obiektach wzniesionych w Bytomiu w tym czasie. Najwyższej, wystawienniczej części gmachu lekkości dodaje wysoka na dwie kondygnacje żelbetonowa kolumnada i znaczne przeszklenie wyższych kondygnacji.

Projekt przewidywał powstanie, za biurowym skrzydłem muzeum, dalszej części gmachu przeznaczonej na uniwersytet ludowy, ale światowy kryzys gospodarczy spowodował, iż nigdy jej nie ukończono, a północna ściana wspomnianego skrzydła muzeum do dzisiaj pozostaje „ślepa".

Tekst zaczerpnięty z publikacji "Bytomska architektura z czasów Republiki Weimarskiej"  Anny i Tomasza Śmiałków, Wyd. Urząd Miejski w Bytomiu, Bytom 2004.

Osobom, które chciałyby poszerzyć swoją wiedzę na temat architektury doby Republiki Weimarskiej polecamy wymienione pozycje: Barbara Szczypka - Gwiazda, Awangarda i tradycja. Kierunki rozwoju urbanistyczno - architektonicznego Bytomia w dwudziestoleciu międzywojennym, [w:] Bytom i jego dziedzictwo w 750 - lecie nadania praw miejskich, red. GabrielaBożek, Katowice 2004; Barbara Szczypka - Gwiazda, Pomiędzy praktyką a utopią. Trójmiasto Bytom - Zabrze - Gliwice jako przykład koncepcji miasta przemysłowego czasów Republiki Weimarskiej, Katowice 2003.
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.