Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lipca 2018, Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Muza 2016 dla Cecylii Barczyk

Muza 2016 dla Cecylii Barczyk Data publikacji: 16 października 2016Cecylia Barczyk, uznana i podziwiana na całym świecie wiolonczelistka, laureatką Nagrody Prezydenta Bytomia w dziedzinie kultury Muza 2016. Pierwsza Dama Wiolonczeli odebrała statuetkę po sobotnim recitalu w Operze Śląskiej.

Rekomendację do tej nagrody złożyła dyrekcja Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej. Warto dodać, że Cecylia Barczyk jest absolwentką tej prestiżowej placówki.

Nagrodę za upowszechnianie kultury, w tym roku otrzyma jeszcze 4 twórców. Ich nazwiska są owiane tajemnicą, bo wręczenie Muz zaplanowano na 5 listopada w Bytomskim Centrum Kultury.

W przypadku Cecylii Barczyk postanowiono wykorzystać jej obecność w Bytomiu i wręczyć jej statuetkę w sobotę, ze względu na bardzo napięty kalendarz artystki (koncertuje na całym świecie).

Cecylia Barczyk należy do światowej czołówki solistów i nauczycieli muzyki wiolonczelowej. Jest profesorem klasy wiolonczeli na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Stanowego w Towson, a także inicjatorem i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Wiolonczelowego w Towson, gromadzącego artystów – wirtuozów o światowej sławie – oraz współorganizatorem Światowych Kongresów Wiolonczelowych w Petersburgu i Baltimore.

Jako laureatka licznych konkursów muzycznych, dokonała wielu wysoko cenionych nagrań radiowych i telewizyjnych (w USA, Kanadzie, w Niemczech, Polsce, Rosji, Skandynawii, Szwajcarii, Korei, Japonii, Indonezji, Izraelu, Jordanii) oraz płytowych.

Koncertowała w prestiżowych salach Europy, Azji, Bliskiego Wschodu i obu Ameryk (m.in. w Carnegie Hall, Kennedy Center, Jordan Hall, Schauspielhaus, oraz w Tokyo, Seoulu, Tel Awiwie, Jerozolimie, Paryżu, Londynie, Genewie, Pradze, Wiedniu, Rio de Janeiro).

Cecylia Barczyk jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Bytomiu; ukończyła z wyróżnieniem studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, Konserwatorium im P. Czajkowskiego w Moskwie oraz Yale School of Music w USA.

Za wybitne osiągnięcia i zasługi, jako solistka i pedagog prof. Cecylia Barczyk otrzymała wiele nagród i odznaczeń od organizacji kulturalnych, społecznych, naukowych i rządowych w wielu krajach, m.in.: I.J. Paderewski Medal for Oustanding Contributions to Society and Culture, Medal Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polski za Osiągnięcia Muzyczne i Zasługi dla Kultury Polskiej, tytuł Najlepszego Nauczyciela Roku przyznany przez American Shing Teachers Association – Maryland Chapter,
tytuł Honorowego Profesora Muzyki przyznany przez Konserwatorium Muzyczne w Tianjin w Chinach.

W roku 2014 w rodzinnym mieście Bytomiu – w czasie obchodów swojego jubileuszu artystycznego – została wyróżniona odznaką honorową za zasługi dla Województwa Śląskiego oraz miasta Bytomia.

 


Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu, fot.: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.