Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 czerwca 2018, Gerwazy, Protazy, Julianna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Chcesz zmienić ogrzewanie? Powiedz jakie masz plany!

Dla tych mieszkańców, którzy sami ogrzewają swoje domy nadszedł czas, kiedy można nie myśleć o opale czy rachunkach za gaz. Bez względu na porę roku Bytom pamięta o działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Rozpoczęły się prace nad aktualizacją Programu ograniczenia niskiej emisji.

Bytom z natury zielony

„Bytom. Z natury zielony” – tak nazywa się  fanpage na Facebooku poświęcony zielonej stronie miasta. Tu miłośnicy ekologii mogą dzielić się uwagami na temat przyrody i dowiedzieć się, gdzie warto spędzić wolny czas.

Mój dziki hajmat

Mój dziki hajmat Data publikacji: 6 października 2016Mój dziki hajmat - wystawę 40 niezwykłych fotografii przyrodniczych Łukasza Koby, będzie można oglądać od środy, 12 października w Muzeum Górnośląskim.

To intrygujący i wzruszający portret stworzeń oraz roślin występujących tuż obok nas – nad świerklanieckim jeziorem, w Rezerwacie Segiet czy na terenie Żabich Dołów. Wszystko zaczęło się w 2000 roku, kiedy autor zdjęć, miłośnik wędkarstwa, zrezygnował z dotychczasowej pasji i zaczął „łapać” zwierzęta za pomocą migawki aparatu. Od 16 lat odkrywa i rejestruje bogactwo przyrodnicze Śląska, jego urodę oraz dzikość. Wymaga to często wielogodzinnych ekspedycji w trudnych warunkach atmosferycznych. Ale warto.

Zdarzyło się, że fotograf przez kilkanaście dni jeździł nocą do lasu, rozbijał namiot, ustawiał sprzęt i czekał. W blasku księżyca nie było widać prawie nic. Ale z tej ciemności w końcu wyłoniły się oczy puszczyka, którego mógł zobaczyć w całej okazałości. Przez cztery lata próbował wykonać podwodne zdjęcia godów ropuchy szarej. Zawsze było o dwa, trzy dni za późno. W końcu się udało.

Fauna i flora ujęte w kadrach przez fotografa nijak się mają do stereotypu Śląska – szarej, zdegradowanej aglomeracji i przyrodniczej pustyni. Wizje kłębiących się nad regionem dymów i rosnących hałd odpadów pokopalnianych, utrwalane od dziesięcioleci, skutecznie zniechęcają do ekspedycji krajoznawczych.

Wystawa Mój dziki hajmat przedstawia wspaniałe, dzikie oblicze Górnego Śląska, ale i zwraca uwagę na problemy przyrody, która choć bujna, wciąż jest zagrożona. Łukasz Koba jest zwycięzcą nagrody Grand Prix za rok 2015 przyznaną przez Związek Polskich Fotografików Przyrody Oddział Śląski. To jego pierwsza autorska wystawa. Wcześniej pokazywał swoje prace głównie na wystawach zbiorowych ZPFP.

Wernisaż wystawy rozpocznie się o 18.00 w gmachu przy pl. Jana III Sobieskiego 2.

Autor: AK
Zdjęcia: Wieczór w rezerwacie Segiet – Bytom/Tarnowskie Góry, fot. Łukasz Koba

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.