Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2017, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Już jest świąteczny rozkład jazdy KZK GOP

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP w okresie weekendu przedświątecznego /16-17 grudnia/ oraz w okresie świąt i zimowej przerwy świątecznej 23 grudnia – 1 stycznia wprowadził zmiany w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej i tramwajowej.

Kolejny odcinek Strzelców Bytomskich przebudowany

Kosztem ponad 730 tysięcy zł przebudowany został kolejny odcinek jednej z głównych ulic naszego miasta. Zakończyły się właśnie prace na odcinku ul. Strzelców Bytomskich od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Szósta edycja Mieszkania dla Młodych

Dziewięć kolejnych lokali mieszkalnych czeka na chętnych do ich wynajęcia w ramach szóstej edycji programu „Mieszkania dla Młodych” w Bytomiu. Są to mieszkania do remontu, który najemca musi wykonać we własnym zakresie i na własny koszt przed zawarciem umowy najmu.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Modelarskie cuda w Bytomiu

Modelarskie cuda w Bytomiu Data publikacji: 12 marca 2016Wszystko zaczęło się w 2003 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Karbiu, gdzie  młodzi zapaleńcy skupieni w kole modelarskim pod okiem instruktorów szlifują swoje umiejętności w trudnej sztuce modelarskiej. To właśnie z ich inicjatywy już po raz trzynasty do Bytomia zjechali pasjonaci modelarstwa redukcyjnego z kraju i zagranicy.
 
Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień  nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Festiwal znajduje stałe miejsce w kalendarzach czołowych środowisk modelarskich nie tylko naszego kraju. Ci którzy odwiedzili dziś /12 marca/ Halę na Skarpie, mogli wśród zwiedzając usłyszeć nie tylko języki angielski, czeski, czy niemiecki, lecz również flamandzki czy fiński. 
 
Przypomnijmy, że modelarstwo redukcyjne to wierne odwzorowanie wybranego obiektu w określonej skali. Nie jest tajemnicą, że tego rodzaju sposób spędzania wolnego czasu nierozerwalnie wiąże się z militariami, stąd zdecydowana większość prezentowanych modeli to właśnie samoloty, okręty i pojazdy wojskowe.
 
Tyle tylko, że wyobraźnia modelarzy sięga zdecydowanie dalej, czemu naprzeciw wychodzą producenci modeli redukcyjnych. Obok więc wspomnianych obiektów militarnych – oraz coraz popularniejszych pojazdów cywilnych - pogrupowanych w odpowiednich kategoriach zarówno tematycznych, jak i tych podporządkowanych wiekowi ich autorów, zwiedzający mogli natrafić na stanowiska opatrzone komentarzem „wszystko inne, co chcielibyście pokazać”.
 
I trudno byłoby znaleźć bardziej trafne określenie stanowiska, gdzie obok bardzo skąpo ubranej amazonki, znalazł się m. in. dinozaur (Triceratops) oraz dioram obrazujący typowe wyposażenie kuchni z czasów PRL.
 
To właśnie dioramy – czyli precyzyjnie wykonane makiety, ilustrujące otoczenie głównych obiektów stanowią wisienkę na torcie modelarskiego kunsztu. To jak wyrwany z większego kontekstu kadr filmowy obrazujący np. wyzwolenie Normandii przez wojska alianckie w 1944 roku. Na tle zburzonej kamienicy widnieją czołgi, pojazdy opancerzone oraz żołnierze, a wszystko to w pięknej zieleni drzew i krzewów.
 
Dla miłośników modelarstwa przygotowane zostały stoiska z modelami do sklejania oraz sprzętem niezbędnym do tego, by zająć się modelarstwem. Na początkujących modelarzy i nie tylko czekali specjaliści, którzy udzielali zainteresowanym fachowych porad.

Wystawę będzie można oglądać jeszcze jutro /niedziela, 13 marca/ od 9.00 do 13.00.

Patronat nad festiwalem organizowanym przez Sekcję Modelarską Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu oraz Uczniowski Klub Sportowy "Karb" objął Damian Bartyla, prezydent Bytomia oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.