Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 grudnia 2018, Albina, Zdzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Młodzież uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych

Młodzież uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych Data publikacji: 17 lutego 2018Już po raz czwarty odbędzie się sesja popularnonaukowa poświęcona „Pamięci Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych” podczas której zaprezentowane zostaną ich sylwetki, zobaczymy film oraz wystawę poświęconą Armii Krajowej i Żołnierzom Wyklętym. Zapraszamy 20 lutego o 9.00 do Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Sesja popularnonaukowa rozpocznie się od wykładów poświęconych Żołnierzom Wyklętym, Armii Krajowej oraz legendarnej „Ince”, czyli Danucie Śledzikównie. Swoje odczyty wygłoszą: dr Kornelia Banaś i Angelika Blinda z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach oraz Barbara Mielczarek – łączniczka WiN. Podczas sesji zaprezentowany zostanie również film o Żołnierzach Wyklętych, a także wystawa, na której będziemy mogli zobaczyć zdjęcia Danuty Siedzikówny „Inki” żyjącej w latach 1928–1946 oraz portrety Żołnierzy Wyklętych i miejsc związanych z walką o wolną i niepodległą Polskę.

Na zakończenie spotkania organizatorzy sesji – przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu oraz Szkoły Podstawowej nr 44 im. Uniceff w Bytomiu podsumują konkursy: wiedzy, plastyczny, literacki i multimedialny, których celem jest nie tylko upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych /przypada 1 marca/, ale przede wszystkim upowszechnienie wśród uczniów bytomskich szkół wiedzy o zapomnianych bohaterach, którzy oddali swoje życie dla ojczyzny.

Podobnie, jak w poprzednich latach harcerze złożą kwiaty oraz zapalą znicze na grobach Żołnierzy Wyklętych, którzy spoczywają na bytomskich cmentarzach.

Przypominamy także, że 1 marca br. odbędą się miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten ma przypominać i upamiętniać losy polskich żołnierzy, którzy nie godzili się na narzucone im siłą: rzeczywistość i nowy ustrój. Podejmując nierówną walkę, zostali „wyklęci” przez powojenny reżim komunistyczny, skazujący ich na tortury, wieloletnie więzienia, zsyłki oraz niejednokrotnie karę śmierci. Tą walkę „żołnierze wyklęci” toczyli wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polski ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co roku w całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające ich działalność, marsze pamięci, dyskusje oraz spotkania, w których młodzież poznaje prawdziwą historię Żołnierzy Wyklętych.

Zobacz Program Sesji poświęconej Żołnierzom Wyklętym

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.