Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
15 grudnia 2018, Nina, Celina, Walerian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Młodzi rysownicy stworzyli swój komiks

Młodzi rysownicy stworzyli swój komiks Data publikacji: 10 października 2016Smoki, księżniczki, zwierzęta, a nawet okręt pancerny, znalazły się na ilustracjach do komiksu, jaki powstał pod okiem Ariela Kałuży, rysownika i miłośnika komisów, który był gościem spotkania z cyklu Sobota z pasją.

Komiksy fascynują go odkąd sięga pamięcią. W swojej kolekcji ma ponad pół tysiąca komiksów z początków lat 90- tych. Na bieżąco śledzi też poczynania największych światowych rysowników, uzupełniając swoją kolekcję o nowe nabytki. Ale – co najważniejsze - wciąż pracuje nad własną kreską, tworząc swoje rysunkowe historie.

Do tego, by spróbować swoich sił w rysowaniu komiksów zachęcał też najmłodszych, który wzięli udział w mini warsztatach. Rośnie nam pokolenie młodych, polskich rysowników, ich wyobraźnia nie zna granic – mówił Ariel Kałuża, po warsztatach. Dzieci dowiedziały się m.in. że czytając komiksy pobudzają swoją wyobraźnię, a kontakt z tą formą sztuki, sprawia, że w późniejszym wieku mogą chętniej sięgać po książki.

Były też smaczki dla starszych fanów komiksów, jak np. ten, że „Batman”, który powstał w 1939 roku jest jednym z najstarszych superbohaterskich komiksów na świecie (superman powstał w 1938 r.). Nie wszyscy też wiedzą, że w 2000 roku w Warszawie odnalazł się pierwszy amerykański numer komiksu o Batmanie. Jego właściciel kupił go podczas pobytu w USA w 1939 roku i od powrotu do Polski przechowywał w domu, po czym sprzedał jednemu z warszawskich sklepów z komiksami.

Tego typu komiks jest wart ok. 150 tysięcy dolarów i jest jedynym takim znaleziskiem w Europie, co potwierdziło – podobnie jak autentyczność komiksu – jego amerykańskie wydawnictwo.

Przypominamy, że jeśli masz pasję i talent lub znasz kogoś, kto chciałby zaprezentować swoje zainteresowania, zgłoś się! Szukamy nie tylko osób uzdolnionych literacko czy plastycznie, ale wszystkich, którzy mają coś ciekawego do pokazania, np. niestandardowe kolekcje czy umiejętności, którymi mało kto może się pochwalić. Zgłoszenia z krótkim opisem, można nadsyłać mejlowo na: promo@um.bytom.pl lub dzwoniąc pod nr tel.: 32 386 36 69.

Galeria zdjęć:Autor: AK

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.