Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lipca 2018, Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Młodzi o tolerancji i ... miłości do książek

Młodzi o tolerancji i ... miłości do książek Data publikacji: 23 marca 2017Tematyka Bytomskich Spotkań Europejskich zaskakuje. Bo oto obok spraw związanych z tolerancją, walką z dyskryminacją rasową, pojawiają się też tematy dotyczące literatury. Kolejne już, piątkowe /24 marca/ spotkanie poświęcone będzie początkom Europejskiej Wspólnoty w 60.rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich.
 
Nieprzypadkowo postanowiliśmy przybliżać nie tylko historię powstania Unii Europejskiej czy tematy związane z dyplomacją i stosunkami międzynarodowymi, ale też bogactwo literatury europejskiej. Sięgając do tych dzieł, chcemy uwrażliwić młodych, pokazać im, jakie uniwersalne wartości ze sobą niosą – mówi Magdalena Bosek, koordynatorka cyklu.
 
Marcową odsłonę Bytomskich Spotkań Europejskich rozpoczął wykład poświęcony Międzynarodowemu Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową. Mówiono o problemie apartheidu w RPA, o segregacji rasowej, konsekwencjach tego systemu i sytuacji w dzisiejszej Europie w odniesieniu do tej problematyki.

Podczas spotkania młodzież definiowała słowa dyskryminacja, rasa, a później znaczenia tych słów konfrontowała z definicjami  słownikowymi i naukowymi – mówi Magdalena Bosek. Swoimi doświadczeniami podzieliła się też jedna z uczestniczek spotkania. Jej wietnamskie pochodzenie było powodem wielu negatywnych komentarzy.

Spotkaniu przyświecała sentencja Nelsona Mandeli:  „Nikt się nie rodzi z myślą o nienawiści względem drugiego człowieka, tego się uczymy. A skoro uczymy się nienawiści to możemy się też nauczyć miłości.”
 
Z kolei wtorkowe /21 marca/ spotkanie w ramach BSE dedykowane było literaturze europejskiej. Gościem specjalnym była studentka filologii angielskiej, laureatka konkursów poezji śpiewanej, Angelika Szcześniak, bytomianka związana z grupą poetycką "Obok sceny”. Uczestnicy wysłuchali debiutanckiego występu  w wykonaniu Jacka Jasioka, a także utworów Elizy Ćwięczek i Aleksandry Popczyńskiej. Na scenie pojawiła się też Wiktoria Lisicka, laureatka m.in. festiwalu "Kwiaty na kamieniach", studentki aktorstwa.
 
W kameralnym nastroju mówiliśmy o Homerze, którego twórczość inspirowała innych europejskich pisarzy, Josephie Bedierze, Dante Alighierim, Gallu Anonimie, a także Janie Kochanowskim, Adamie Mickiewiczu, Wiktorze Hugo czy Johannie Wolfgangu Goethe – mówiła Magda Bosek.

Już jutro /24 marca/ od 10.00 do 12.00, młodzi posłuchają o wspólnym rynku i początkach Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju. Spotkanie dotyczyć będzie 60.rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich, która to rocznica przypada 25 marca/w sobotę/.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Krzysztof Racki

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.