Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 kwietnia 2018, Maria, Marcelina, Marzena

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Młodzi o Europie

Młodzi o Europie Data publikacji: 12 maja 2017Około 80 osób wzięło udział w ostatniej już przed wakacjami odsłonie Bytomskich Spotkaniach Europejskich. Wydarzenie to połączono z obchodami Dnia Europy, w ramach którego zorganizowano wykłady i konkury z wiedzy o Starym Kontynencie.

W konkursie „Na ile znam Europę?” udział wzięli uczniowie z dziesięciu bytomskich szkół. 5-osobowe drużyny złożone z uczniów klas od V do VI szkół podstawowych oraz gimnazjalistów z klas od I do III, zmierzyli się m.in. z pytaniami dotyczącymi geografii, historii oraz sztuki.

Pytania były zróżnicowane. Jednym z zadań, które stało przed uczniami szkół podstawowych, było rozpoznanie hymnów poszczególnych państw, czy wskazanie ilustracji przedstawiającej Roberta Schumana.

Dla gimnazjalistów przygotowano trudniejsze pytania. Musieli bowiem odpowiedzieć przez ile państw przepływa rzeka Dunaj, jaka jest wysokość szczytu Elbrus czy jak wygląda Alcaide de Gasperi.

Najlepsze okazały się drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi oraz Gimnazjum nr 1. Laureaci odebrali nagrody ufundowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Tego dnia zaplanowano też konferencję „Brexit i co dalej?”, przygotowaną z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych.

Uczestnicy dowiedzieli się kto będzie negocjował warunki umowy dotyczącej Brexitu, jak będzie przebiegał ten proces. Poznali także sylwetki negocjatorów, zasady oraz terminy, kiedy strony zasiądą do rozmów
– mówi Magdalena Bosek z Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich.

List od Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego z okazji obchodów Dnia Europy w Bytomiu

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Jakub Bulla

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.