Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Młodzi o demokracji

Młodzi o demokracji Data publikacji: 29 września 2017Czym jest demokracja, jakie były jej początki oraz jak się rozwijała na przestrzeni wieków? Na te pytania odpowiedzi szukali uczniowie szkół podstawowych, którzy spotkali się w SP nr 3 podczas drugiej cześci wrześniowych "Rozmów o demokracji i pokoju", organizowanych w ramach Bytomskich Spotkań Europejskich 2017, realizowanych pod honorowym patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Próbę zdefiniowania słowa demokracja podjęły zespoły uczniów z sześciu bytomskich szkół. To były bardzo ciekawe rozważania - mówi Magdalena Bosek, kierownik Biura Rozwoju Miasta i Współpracy Zagranicznej. Dla młodych bytomian demokracja to wolność słowa, wyznania, prawo wyboru, wolność osobista, ale też prawo do inności i odpowiedzialność za własne decyzje – dodaje.

Uczniowie klas od IV do VII nie tylko wspólnie dyskutowali, ale też rysowali demokracje, określając jej dobre i złe strony. Jak mówią sami uczestnicy, wbrew pozoru łatwe zadanie, wcale takie nie było. Ważne jest dla nas, że dyskusja i praca zespołowa była na poziomie dużego zrozumienia i wzajemnego szacunku  dla czasem zupełnie wykluczających się opinii - mówi Magdalena Bosek.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: arch. SP nr 3, Joanna Synecka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.