Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Mirosława Żak

Mirosława Żak Data publikacji: 9 grudnia 2013Słyszę słowo Bytom i się uśmiecham. Tutaj wszystko się zaczęło. Tutaj przygotowywałam się do egzaminów w szkole teatralnej.

Tutaj zagrałam pierwszy monodram. Tutaj zaczynałam śpiewać i wreszcie tutaj wraz z zespołem nagraliśmy płytę „Bez odpowiedzi”. Tutaj mam najlepszych przyjaciół. Urodziłam się w Tarnowskich Górach. W Radzionkowie mieszkałam. Bytom kojarzy mi się przede wszystkim z MDK nr 1 oraz Becekiem. Miejscem, które kojarzy mi się z latami szkolnymi to scena Młodzieżowego Domu Kultury.

Tam odbywała się Scena Recytatora, w której uczestniczyłam. Był to jeden z moich pierwszych konkursów recytatorskich. Podczas niego poznałam Wiesława Ciecieręgę, który przygotował mnie do egzaminów i utwierdził w przekonaniu, że życie moje mogę wiązać tylko i wyłącznie ze sceną. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na Kamieniach”? Pamiętam ten dzień, oczywiście! Był to jeden z moich pierwszych festiwali. Przerażał mnie wyraz „ogólnopolski”.

Denerwowałam się bardzo. Śpiewaliśmy przed koncertem Katarzyny Groniec, tak, że trema sięgała zenitu. Z czasem zaczęłam sobie radzić ze stresem. Festiwale i konkursy mają to do siebie, że ma się przeświadczenie, iż występuje się tylko i wyłącznie przed jurorami. Wtedy dobrze jest pomyśleć o widzach, którzy tak surowo już nas nie oceniają.

Uważam, że młodzi którzy mają coś do powiedzenia i chcą się tym podzielić, prędzej czy później to zrobią. Życzę młodym ludziom konsekwencji przede wszystkim i siły wytrwania w pasji. Nie możemy się zniechęcać!

Nie uważam też, że Bytom musi gonić w jakiś szczególny sposób inne metropolie. Mamy przecież festiwal piosenki poetyckiej, teatromanię, teatr tańca, Kronikę, drużynę sportową, no i budująca się galerię! Czego chcieć więcej?

Mirosława Żak – aktorka.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.