Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 grudnia 2018, Laura, Boguslaw, Gracjan

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Mirosława Wirtek

Mirosława Wirtek Data publikacji: 9 grudnia 2013Najwspanialsze lata swojego życia spędziłam w Bytomiu. Kiedy kilkadziesiąt lat temu zdecydowałam się tu przyjechać, nie sądziłam, że tak pokocham to miasto. Nie ukrywam, że początkowo miałam obawy, zwłaszcza że wcześniej towarzyszyły mi piękne krajobrazy Beskidów. Specyfika Śląska jest inna, co nie znaczy, że mniej atrakcyjna. Przekonałam się o tym, kiedy tu zamieszkałam.

To przywiązanie do Śląska, a zwłaszcza do Bytomia łączy się z moją twórczością. To tutaj przez lata rozwijałam swoje umiejętności. Miejscem szczególnym jest dla mnie pracownia przy ulicy Chopina. Jestem do niej bardzo przywiązana, chyba nawet bardziej niż do swojego mieszkania w centrum miasta. Wokół pracowni mam zielone poletko, a tuż obok, niemal na wyciągnięcie ręki, Park Miejski.

To są moje ulubione okolice, które wciąż dostarczają mi inspiracji. Miło wspominam czasy, kiedy współpracowałam z bytomską młodzieżą. Zawsze starałam się wyłapywać talenty, nie tylko podczas warsztatów w mojej pracowni, ale także w szkołach. Cieszy mnie fakt, że w życiorysach tych ludzi nie brakuje sukcesów, zarówno w dziedzinie rzeźby, jak i malarstwa. Na rzeźbie skupiałam się od samego początku swojej twórczości. Było to zgodne ze specjalizacją, jaką wybrałam, będąc studentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Do dziś moje prace w kamieniu zdobią bytomskie plenery, a jedną z nich jest Dziewczynka na placu zabaw w Parku Miejskim. Rzeźbiarstwo to trudna sztuka, wymaga wiele wysiłku, także fizycznego. Kiedy moje ręce nie były już tak silne, jak w czasach młodości, coraz więcej uwagi poświęcałam malarstwu. Dziś maluję głównie portrety, a wśród nich nie brakuje wizerunków zasłużonych mieszkańców Bytomia.

Mirosława Wirtek - rzeźbiarka, malarkaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.