Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Miłość po rosyjsku. Nadia i Osip Mandelsztamowie

Miłość po rosyjsku. Nadia i Osip Mandelsztamowie Data publikacji: 4 lutego 2017„Wdową po kulturze” nazwał Josip Brodski Nadzieżdę Mandelsztam – legendarną żonę Osipa Mandelsztama, która poezję męża przechowała przede wszystkim… we własnej pamięci. Walczyła o publikację i pamięć o poecie bardzo długo i wytrwale. Zapraszamy 8 lutego do Muzeum Górnośląskiego na wykład poświęcony historii małżeństwa Mandelsztam.

Osip Mandelsztam był dwukrotnie aresztowany przez sowieckie władze. Pierwsze zatrzymanie związane było z wierszem odczytanym jako tekst o Stalinie, a napisanym najprawdopodobniej w 1933 roku. Za pierwszym razem Nadieżda dzieliła z mężem trudny wygnańczy los, za drugim nie pozwolono jej na to. Pozbawiony opieki żony poeta szybko zmarł.

W sprzyjających politycznych okolicznościach Nadzieżda napisała dwa tomy wspomnień, którymi weszła do literatury światowej na równorzędnych prawach ze swoim mężem. Opowiada w nich o niewyobrażalnie trudnym świecie w Związku Radzieckim – świecie, w którym naprawdę niewielu mogło przetrwać. Garstkę zaś stanowili w nim ci, którym udało się zachować godność i człowieczeństwo.

Podczas spotkania „Miłość po rosyjsku. Nadia i Osip Mandelsztamowie” Jolanta Zaczkowska opowie o tym oryginalnym małżeństwie, a poprzez jego dzieje zwróci uwagę na warunki życia w stalinowskiej Rosji.

Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego /gmach przy ul. Wojciecha Korfantego 34, Sala Kolumnowa/ w środę, 8 lutego o 17.00. Wstęp wolny!

Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Muzeum Górnośląskie

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.