Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 października 2018, Halki, Filipa, Przybyslawa

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Miliony dla bytomskiej oświaty

Miliony dla bytomskiej oświaty Data publikacji: 2 września 2016193 uczniów oraz nauczycieli bytomskich szkół i placówek kształcenia zawodowego podniesie kwalifikacje dzięki wspólnemu projektowi organizowanemu przez Miasto Bytom wraz z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną (KSSE SA) oraz innymi partnerami. Zarząd Województwa Śląskiego przyznał niemal 7,2 miliona złotych dofinansowania dla projektu "Kariera i kompetencje - zwiększenie dopasowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w oparciu o sieć K2 w subregionie centralnym województwa śląskiego".

Głównymi beneficjentami projektu w Bytomiu są: Zespół Szkół Administracyjno-Ekonomicznych, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektronicznych, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Państwowe Szkoły Budownictwa - Zespół Szkół oraz Technikum nr 4. W działaniach, obok 160 uczniów, spośród których 80 odbędzie staże zawodowe, weźmie udział także 33 nauczycieli. Celem projektu jest zwiększenie efektywności edukacji w placówkach oświatowych prowadzących kształcenie zawodowe we współpracy z pracodawcami. Uczestnicy będą mieli możliwość podnieść umiejętności i uzyskać dodatkowe kwalifikacje.

Udział w tym projekcie jest dla Bytomia bardzo ważny, ponieważ kładzie nacisk na rozwój zarówno szkolnictwa zawodowego, jak również na podniesienie atrakcyjności sektora gospodarczego poprzez zwiększenie szans, ofert i możliwości rynku pracy – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Trzeba też podkreślić, że młodzi są coraz bardziej świadomi, iż mając konkretny fach w ręku, łatwiej im będzie odnaleźć się na wymagającym rynku pracy. Naszym zadaniem jest umożliwić im jak najlepszy start. Chcemy i jesteśmy gotowi na ścisłą współpracę z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną oraz z firmami które prowadzą działalność w obszarze strefy. To bardzo ważny instrument pozyskiwania wiedzy m.in. o rynku zatrudnienia, nie wspominając o korzyściach, jakie dla bytomskich uczniów przyniesie praktyczna nauka zawodu w miejscu pracy.

Projekt umożliwi m.in. organizację wizyt studyjnych, zajęć pozalekcyjnych, certyfikowanych kursów, szkoleń podnoszących kwalifikacje zawodowe, a także odbywanie staży i praktyk u pracodawców. Wsparcie skierowane będzie również do nauczycieli praktycznej nauki zawodu w celu podniesienia ich kwalifikacji zawodowych, m.in. poprzez kursy, praktyki czy studia podyplomowe. W ramach projektu partnerzy będą również m.in. standaryzować ofertę edukacyjną i programy szkoleniowe w poszczególnych zawodach i ułatwiać uczniom dostęp do wykorzystywanych przez pracodawców technologii i narzędzi.

Realizacja projektu zakończy w lutym 2019 roku.

Inicjatywa "Kariera i kompetencje - zwiększenie dopasowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w oparciu o sieć K2 w subregionie centralnym województwa śląskiego" skierowana jest łącznie do 456 uczniów oraz 83 nauczycieli z 11 szkół i placówek kształcenia zawodowego w regionie. Beneficjentami będą uczniowie szkół zlokalizowanych w powiatach pszczyńskim i Bieruńsko-Lędzińskim, Bytomiu oraz gminie Pawłowice. Gminy i powiaty, wraz z KSSE SA oraz firmami Landster Business Development Center oraz Syntea SA, pozostają partnerami projektu.

To kolejny etap wdrażania strategii Katowickiej Strefy - dopasowania zasobów rynku pracy do oczekiwań pracodawców. Dla uczniów będzie okazją, aby niejednokrotnie po raz pierwszy, zetknąć się z rynkiem pracy. Z kolei nasi inwestorzy będą mogli zaprezentować swoje wymagania względem pracowników, lecz równocześnie pomogą je uczestnikom spełnić powiedział Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. Jestem przekonany, że projekt przyniesie obustronne korzyści. Po ukończeniu nauki ci młodzi ludzie będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami rynku pracy, który obecnie oferuje dużo możliwości, lecz jednocześnie wymaga coraz większej specjalizacji. Wyposażeni w pożądaną wiedzę i umiejętności łatwiej się na nim odnajdą – dodał Piotr Wojaczek.

Spotkanie partnerów zaangażowanych w realizację projektu, inaugurujące działania i połączone z podpisaniem umowy o współpracy odbyło się w czwartek, 1 września.

Zarząd Województwa Śląskiego dla projektu pn. "Kariera i kompetencje - zwiększenie dopasowania systemu kształcenia zawodowego do potrzeb rynku pracy w oparciu o sieć K2 w subregionie centralnym województwa śląskiego" przyznał dofinansowanie w wysokości niemal 7,2 mln złotych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Regionalna Sieć K2 - za tą nazwą kryje się skrót pojęć Kariera i Kompetencje – to projekt, który ma dostosować umiejętności pracowników do rzeczywistych potrzeb pracodawców. Działania sieci kierowane są do młodzieży szkół zawodowych i techników, a także studentów. Uczestnicy Sieci K2 mają możliwość poznać w praktyce najnowocześniejsze technologie produkcyjne, na których bazują inwestorzy działający na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W czerwcu br., w ramach programu „Talenty Inżynierskie Sieci K2” rozpoczęto rekrutację na pierwsze w Polsce studia dualne na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn.

We współpracy z KSSE SA uruchomi je na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechnika Śląska w Gliwicach. KSSE SA poprzez Program K2 chce zapewnić swoim inwestorom najlepiej wykształconych pracowników. 

Galeria zdjęć:Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: UM w Bytomiu

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.