Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
18 lipca 2018, Kamil, Robert, Szymon

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Tysiące eksponatów Muzuem Górnośląskiego

Tysiące eksponatów Muzuem Górnośląskiego Data publikacji: 15 grudnia 2013Jak tu zwiedzić Bytom i nie zobaczyć, jak kiedyś nosili się Ślązaczki? Kiecki, zopaski albo pięknie wyszywane czepce należą do zbiorów etnograficznych muzeum. Faunę i florę Górnego Śląska sprzed wieków atrakcyjnie prezentuje dział przyrody - ten na pewno przypadnie do gustu dzieciom. Swoje skarby kryją też inne działy muzeum.

Początki bytomskiego muzeum sięgają 1909 roku. W 1931 r. otrzymało ono na swoje potrzeby nowoczesny, funkcjonalistyczny gmach przy obecnym pl. Sobieskiego. Od 1945 r. budynek ten jest siedzibą polskiego Muzeum Górnośląskiego. Współcześnie bytomska placówka muzealna posiada około siedmiuset pięćdziesięciu tysięcy eksponatów zgrupowanych w działach archeologii, etnografii, historii, przyrody i sztuki. Ten ostatni tworzą między innymi kolekcje malarstwa oraz grafiki polskiej i europejskiej czasów nowożytnych i współczesnych. W Bytomiu można zobaczyć prace: J. P. Norblina, P. Michałowskiego, A. Grottgera, J. Chełmońskiego, J. Malczewskiego, S. Wyspiańskiego, L. Wyczółkowskiego, A. Dürera i innych. Godne polecenia są także zbiory etnograficzne liczące 20 tysięcy eksponatów, w tym między innymi: stroje ludowe z całego obszaru Górnego Śląska, przedmioty codziennego użytku, narzędzia i wyroby rzemiosła, zabytki związane z rolnictwem, hodowlą i górnictwem oraz tradycyjne wyposażenie wnętrz mieszkań w regionie. W muzeum można zwiedzić obszerną, zajmującą całe jedno piętro wystawiennicze, stałą wystawę pod tytułem „Z życia ludu śląskiego w XIX i XX wieku”. (Z przewodnika Tomasza Śmiałka "Bytom zaprasza").

Więcej informacji na stronie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Gmach główny mieści się na placu Sobieskiego. Filia muzeum znajduje się w jego pobliżu (ul. Korfantego) i zajmuje dawny budynek Starostwa Powiatowego.

Autor: KM
Zdjęcia: fot. T. Szemalikowski

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.