Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 kwietnia 2018, Felicja, Teofil, Zyta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczcijmy majowe rocznice

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja i III powstanie śląskie to wydarzenia, które szczególnie zapisały się na kartach historii naszego kraju. Pierwsze z nich dało nam nadzieję na utrzymanie niepodległości, zaś drugie przyczyniło się do powrotu części Górnego Śląska do Polski. 3 maja będziemy świętować rocznice tych wydarzeń.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Miejsca pamięci otoczone szczególną opieką

Miejsca pamięci otoczone szczególną opieką Data publikacji: 2 stycznia 2018136 tysięcy zł wydano na remont trzech pomników poświęconym pamięci Powstańców Śląskich w dzielnicach: Bobrek, Karb i Sucha Góra. Zmodernizowane pomniki były w złym stanie technicznym, a dzięki pracom renowacyjnym zyskały nową szatę, jako miejsce, gdzie odbywają się uroczystości miejskie i państwowe.

Remont trzech pomników – pomnika Grobu Zbiorowego Powstańców Śląskich poległych w latach 1919 – 1921 /przy ul. Konstytucji/ w Bobrku, pomnika Powstańców Śląskich poległych w II wojnie światowej mieszczącego się na cmentarzu przy ul. 9-go Maja w Suchej – Górze oraz pomnika zbiorowego Powstańców Śląskich poległych w III powstaniu śląskim /przy ul. Popiełuszki/ w Karbiu – był możliwy dzięki uzyskanemu przez Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej w Bytomiu dofinansowaniu z programu „Wspierania opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju” współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W sumie remont pomników kosztował 136 tys. zł, z czego dofinansowanie z ministerstwa wyniosło ponad 108 tys. zł. Renowacja miejsc pamięci w naszym mieście to szansa dla wielu pomników upamiętniających losy śląskich powstańców czy polskich żołnierzy na podkreślenie wagi ich znaczenia dla lokalnej i regionalnej społeczności. W miejscach tych odbywają się uroczystości miejskie i państwowe, jak również dzięki zachowaniu tych miejsc pamięci w dobrym stanie możemy przekazać historię kolejnym pokoleniom, a zwłaszcza dzieciom i młodzieży.

Fotografie: zdjęcie przed i po renowacji pomników.

Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Miejski Zarząd Zieleni i Gospodarki Komunalnej

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.