Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lipca 2018, Alfred, Wincenty, Wlodzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Przewodniki turystyczne online

Wszystkim, którzy wybierają się na wycieczkę po Bytomiu, polecamy popularne przewodniki turystyczne. Znajdziesz w nich nie tylko informacje o atrakcjach, ale także gotowe propozycje spacerów, ścieżki dydaktyczne, ścieżki spacerowe, trasy turystyczne piesze i rowerowe. 

Miechowicka Ostoja Leśna

Miechowicka Ostoja Leśna Data publikacji: 30 stycznia 2014Rosną tu rodzime i egzotyczne gatunki drzew. Urody temu lasowi dodają dolinki, a także liczne strumyki, tworzące w kilku miejscach niewielkie malownicze stawy porośnięte roślinnością. Latem przez las przejeżdża kolej wąskotorowa. Amatorzy czynnego wypoczynku mogą też korzystać ze ścieżek rowerowych i tras spacerowych.

Teren objęty ochroną znajduje się w północno-zachodniej części miasta Bytomia i zajmuje powierzchnię ok. 305 ha, a jego zasięg wyznaczają: od północy - ul. Stolarzowicka, od południa - ul. ks. Jana Frenzla, od wschodu - granice zabudowy osiedla Miechowice, od zachodu – granica miasta Bytomia i Zabrza oraz fragment koryta Potoku Rokitnickiego.

Celem jego ochrony jest zachowanie fragmentu terenów leśnych, oczek wodnych i polan śródleśnych ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych oraz z uwagi na licznie występujące na tym obszarze siedliska chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

W omawianym fragmencie kompleksu leśnego występują malownicze doliny Rokitnickiego Potoku i jego dopływów. Niezwykłego uroku temu miejscu nadają trzy stawy, zlokalizowane na lewym dopływie Rokitnickiego Potoku oraz liczne oczka wodne, powstałe w dawnych wyrobiskach pogórniczych. Zbiorniki wodne, łąki i polany śródleśne znajdujące się na terenie zespołu przyrodniczo – krajobrazowego „Miechowicka Ostoja Leśna” stanowią siedliska wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym także objętych ochroną gatunkową.

Na uwagę zasługuje również obecność na terenie zespołu wielu wiekowych okazów drzew, również z gatunków egzotycznych, takich jak: jodły kalifornijskie, tulipanowce, grujeczniki japońskie, choiny kanadyjskie, świerki serbskie, żywotniki i inne. Część z nich stanowi pozostałość po dawnych założeniach parkowych.

Na obszarze Lasu Bytomskiego licznie prezentuje się fauna. Występują tu ssaki takie jak: sarna, dzik, lis, jeż europejski, kuna domowa, wiewiórka, kret, liczne gryzonie, nietoperze. Z gadów spotkać można zaskrońca, żmiję zygzakowatą, padalca i jaszczurkę zwinkę. Z żyjących tutaj płazów wymienić należy żabę wodną, żabę trawną, żabę moczarową, kumaka nizinnego, ropuchę szarą, rzekotkę drzewną, traszkę zwyczajną i traszkę grzenieniastą. Z gromady ptaków występują tu takie gatunki jak: bażant, kuropatwa, bocian biały, słowik rdzawy, dzięcioł duży, gil, myszołów, szpak, sójka, sikora bogatka, rudzik, zięba, skowronek i inne. Spotkać można także do kilkunastu gatunków ptaków związanych ze środowiskiem wodnym oraz kilkaset gatunków owadów.

Ze względu na walory widokowe i estetyczne, a także z uwagi na położenie geograficzne na pograniczu Bytomia i Zabrza, teren ten stanowi miejsce wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców, jak również spełnia warunki do edukacji ekologicznej dla młodzieży szkolnej.
Autor: KM
Zdjęcia: Fot. Open Group

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.