Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 października 2018, Florentyny, Ambrozego, Gawla

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Michał Kusztal

Michał Kusztal Data publikacji: 9 grudnia 2013Jedno z moich ulubionych słów to słowo mój, moja, moje. Ten zaimek pełni szczególną rolę w życiu każdego człowieka i czy tego chcemy czy nie wiele o nas mówi. Często mówimy: moja praca, mój dom, moja rodzina, moje konto, moje życie.

Trudno wyobrazić sobie dzień bez tego słowa, które po prostu nas określa, nadaje tożsamość. Również i ja określam się mówiąc: mój spektakl, moja rola, moje skromne konto czy moja dziewczyna. Dotyczy to rzeczy lub osób, na które mam wpływ, choć w przypadku przytoczonej wyżej osoby jest to niezmiernie trudne.

Myśląc o Bytomiu o wiele chętniej napisałbym „Nasz Bytom”, niż „Mój Bytom”. Powodem tej decyzji nie jest bynajmniej kurtuazja, lecz czysta matematyka, a dokładniej wspólny mianownik, w którym zawarte zostaną nasze problemy, nasze radości i wszystko inne, co sprawi, że mieszkańcy Bytomia z czystym sumieniem będą mogli powiedzieć o sobie społeczeństwo.

Nie wiem, co powinno być tym bytomskim wspólnym mianownikiem. Być może wiadukty, być może rewitalizacja parku, budowa dróg, rowerowe masy krytyczne, demokratycznie wybrane władze miasta czy wreszcie sztuka? Jedno jest pewne, że nawet nie lubiąc matematyki, warto dążyć do wspólnego mianownika, warto szukać Naszego Bytomia.

Michał Kusztal – bytomianin, reżyser, aktor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.