Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
20 lipca 2018, Czeslaw, Hieronim, Fryderyk

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Miasto-planeta - wystawa (nie) z tej ziemi

Miasto-planeta - wystawa (nie) z tej ziemi Data publikacji: 5 października 2016Śląskie miasta zachwycają różnorodnością i kontrastami. Tworzą przyciągające wzrok mikroświaty – o czym można przekonać się odwiedzając wystawę „Miasto-planeta” w Galerii na Poziomie Agory Bytom.

Wystawa Łukasza Lipki, składa się z 30 niezwykłych fotografii – panoram sferycznych. Wyjątkowe zdjęcia, wykonane w bardzo wysokiej rozdzielności, przypominają planetę, na której „wyrosły” najbardziej charakterystyczne punkty odwiedzonych przez fotografa miejsc. Łukasz Lipka doskonale zna Bytom i inne śląskie miasta – sam pochodzi z Katowic i jak zaznacza, widzi ich nieustanną ewolucję.

Panoramy sferyczne wykonuję już od 16 lat. Ta technika pozwala mi zainteresować widza, pokazać mu miasto z nowej perspektywy – dosłownie, bo oglądając je warto nawet przechylić głowę – mówi Łukasz Lipka, autor zdjęć.

Fotograf ma w swojej kolekcji ponad 200 fotografii wykonanych w tej technice. Prezentują m.in. Bytom, Katowice i Zabrze, ale są też zdjęcia z wizyt w Warszawie czy Krakowie. Co przyciągnęło fotografa do Bytomia?

To przede wszystkim różnorodna architektura – w jednym miejscu możemy podziwiać style z dwóch lub trzech epok. Porównać to, co było dawniej, z tym co mamy dzisiaj. To lekcja historii na jednym zdjęciu
– mówi Łukasz Lipka.

Fotograf zwraca uwagę, że najtrudniej jest wybrać miejsce, w którym ma zaczynać się panorama – bez tego zdjęcie nie osiągnie oczekiwanego efektu. A tym ma być przede wszystkich uchwycenie lokalnego piękna i przekonanie widzów, że warto poznać otaczający mikroświat – małą planetę, którą jest rodzinne miasto.

Wystawę można oglądać do końca października.

Autor: AK
Zdjęcia: Łukasz Lipka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.