Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 października 2017, Lucyny, Malgorzaty, Wiktora

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Śląskie smaki, śląskie wice. Zapraszamy na Biesiadę Rozbarską

Miłośników dobrej zabawy zapraszamy na pięciogodzinny maraton ze śląskim humorem, śląską kuchnią oraz wieloma innymi atrakcjami. Już 20 października we wnętrzu zrewitalizowanej Cechowni byłej KWK Rozbark odbędzie się kolejna Biesiada Rozbarska.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Miasto-planeta - wystawa (nie) z tej ziemi

Miasto-planeta - wystawa (nie) z tej ziemi Data publikacji: 5 października 2016Śląskie miasta zachwycają różnorodnością i kontrastami. Tworzą przyciągające wzrok mikroświaty – o czym można przekonać się odwiedzając wystawę „Miasto-planeta” w Galerii na Poziomie Agory Bytom.

Wystawa Łukasza Lipki, składa się z 30 niezwykłych fotografii – panoram sferycznych. Wyjątkowe zdjęcia, wykonane w bardzo wysokiej rozdzielności, przypominają planetę, na której „wyrosły” najbardziej charakterystyczne punkty odwiedzonych przez fotografa miejsc. Łukasz Lipka doskonale zna Bytom i inne śląskie miasta – sam pochodzi z Katowic i jak zaznacza, widzi ich nieustanną ewolucję.

Panoramy sferyczne wykonuję już od 16 lat. Ta technika pozwala mi zainteresować widza, pokazać mu miasto z nowej perspektywy – dosłownie, bo oglądając je warto nawet przechylić głowę – mówi Łukasz Lipka, autor zdjęć.

Fotograf ma w swojej kolekcji ponad 200 fotografii wykonanych w tej technice. Prezentują m.in. Bytom, Katowice i Zabrze, ale są też zdjęcia z wizyt w Warszawie czy Krakowie. Co przyciągnęło fotografa do Bytomia?

To przede wszystkim różnorodna architektura – w jednym miejscu możemy podziwiać style z dwóch lub trzech epok. Porównać to, co było dawniej, z tym co mamy dzisiaj. To lekcja historii na jednym zdjęciu
– mówi Łukasz Lipka.

Fotograf zwraca uwagę, że najtrudniej jest wybrać miejsce, w którym ma zaczynać się panorama – bez tego zdjęcie nie osiągnie oczekiwanego efektu. A tym ma być przede wszystkich uchwycenie lokalnego piękna i przekonanie widzów, że warto poznać otaczający mikroświat – małą planetę, którą jest rodzinne miasto.

Wystawę można oglądać do końca października.

Autor: AK
Zdjęcia: Łukasz Lipka

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.