Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 lipca 2018, Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Metafory osobistego świata

Data publikacji: 18 stycznia 2014_MG_4461.JPGWystawa „Metafory osobistego świata”, jak mówi Leszek Zbijowski zawiera istotę jego inspiracji, które wpisane w wyobraźnie, odwołując się do różnych przeżyć, przeistoczyły się w metaforyczne przedstawienia „duszy miejsca” lub „zjawiska”. W pewnym stopniu moje prace są też metaforą stanów mojej duszy, powracającej czasem do przeszłości, która we wspomnieniu nigdy nie jest tożsama z niegdysiejszym przeżyciem – dodaje Zbijowski.

Leszek Zbijowski jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zaś dyplom obronił na Wydziale Grafiki w Katowicach w 1976 roku. Od 1996 roku jest zatrudniony w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie prowadzi pracownię grafiki komputerowej. Wykształcony w czasach „przedkomputerowych”, zachowuje szacunek dla wartości grafiki. Fascynacja możliwościami ekspresji, a także koloru skierowała go w kierunku poszukiwania w przebogatych środkach wyrazu ukrytych w warsztacie cyfrowym.

Ogółem Leszek Zbijowski zrealizował ponad 30 wystaw indywidualnych (trzy zagraniczne: w Belgii, Holandii i Niemczech) oraz wziął udział w ponad 120 konkursach i wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych. Zajmuje się grafiką warsztatową, realizując prace w technikach cyfrowych. Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych, między innymi: Międzynarodowego Konkursu na Exlibris – Gliwice 2001, Konkurs na Exlibris „Stara Kniha” – Rijeka, Chorwacja 2001 oraz VI Biennale internationale d`art miniature – Ville-Marie, Kanada 2002.


Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.