Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 października 2017, Lucyny, Malgorzaty, Wiktora

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Śląskie smaki, śląskie wice. Zapraszamy na Biesiadę Rozbarską

Miłośników dobrej zabawy zapraszamy na pięciogodzinny maraton ze śląskim humorem, śląską kuchnią oraz wieloma innymi atrakcjami. Już 20 października we wnętrzu zrewitalizowanej Cechowni byłej KWK Rozbark odbędzie się kolejna Biesiada Rozbarska.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Metafory osobistego świata

Data publikacji: 18 stycznia 2014_MG_4461.JPGWystawa „Metafory osobistego świata”, jak mówi Leszek Zbijowski zawiera istotę jego inspiracji, które wpisane w wyobraźnie, odwołując się do różnych przeżyć, przeistoczyły się w metaforyczne przedstawienia „duszy miejsca” lub „zjawiska”. W pewnym stopniu moje prace są też metaforą stanów mojej duszy, powracającej czasem do przeszłości, która we wspomnieniu nigdy nie jest tożsama z niegdysiejszym przeżyciem – dodaje Zbijowski.

Leszek Zbijowski jest profesorem Uniwersytetu Śląskiego. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zaś dyplom obronił na Wydziale Grafiki w Katowicach w 1976 roku. Od 1996 roku jest zatrudniony w Instytucie Sztuki Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie prowadzi pracownię grafiki komputerowej. Wykształcony w czasach „przedkomputerowych”, zachowuje szacunek dla wartości grafiki. Fascynacja możliwościami ekspresji, a także koloru skierowała go w kierunku poszukiwania w przebogatych środkach wyrazu ukrytych w warsztacie cyfrowym.

Ogółem Leszek Zbijowski zrealizował ponad 30 wystaw indywidualnych (trzy zagraniczne: w Belgii, Holandii i Niemczech) oraz wziął udział w ponad 120 konkursach i wystawach międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych. Zajmuje się grafiką warsztatową, realizując prace w technikach cyfrowych. Jest laureatem wielu nagród krajowych i międzynarodowych, między innymi: Międzynarodowego Konkursu na Exlibris – Gliwice 2001, Konkurs na Exlibris „Stara Kniha” – Rijeka, Chorwacja 2001 oraz VI Biennale internationale d`art miniature – Ville-Marie, Kanada 2002.


Galeria zdjęć:Autor: Tomasz Sanecki
Zdjęcia: Archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.