Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
27 kwietnia 2018, Felicja, Teofil, Zyta

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gdzie jest 100 milionów euro? Większość w Bytomiu!

Na 264 miliony zł opiewają projekty złożone przez Bytom w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Większość przeszła już pozytywną ocenę formalną lub zostały wybrane do dofinansowania przez urząd marszałkowski. OSI staje się faktem - pierwsze remonty i projekty miękkie ruszyły.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Mędrcy na bytomskim Rynku

Mędrcy na bytomskim Rynku Data publikacji: 6 stycznia 2018Kiedy w 2005 roku po raz pierwszy zorganizowano w Warszawie uliczne jasełka wystawione przez jedną ze szkół, nikt nie przypuszczał, że wspólne śpiewanie kolęd porwie ludzi w całym kraju. Barwne korowody przeszły dziś /6 stycznia/ także w Bytomiu.

 Tego dnia do wyjścia z domu wielu zachęciła ładna, jak na tę porę roku, pogoda.  Orszak to w naszym kalendarzu sztandarowastyczniowa impreza. Chodzimy całą rodziną, ale nie jest to manifest naszej wiary, raczej przywiązanie do tradycji, którą w ten sposób chcemy przekazać naszym dzieciom – mówił jeden z uczestników.

W punktach zbiórki: przy Dworcowej, pl. Akademickim i ul. Krakowskiej stawili się uczestnicy w każdym wieku, najwidoczniejsze jednak były rodziny z dziećmi, dla których spotkanie z mędrcami ze wschodu było nie lada gratką. W tym roku do wspólnego kolędowania dołączył zespół Cantate Dominum z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Szombierkach.

Uczestników imprezy przywitał na Rynku prezydent Damian Bartyla. W kilku słowach przedstawił znaczenie Święta Objawienia Pańskiego w polskiej i europejskiej tradycji, a następnie Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku. Całość zwieńczyło wspólne śpiewanie kolęd.

Spotkanie mędrców na Rynku było też okazją do rozmów o współczesnym chrześcijaństwie i tym jak kwestie przynależności do wspólnoty kościoła katolickiego rozumieją kolejne pokolenia.

Warto wspomnieć, że Orszaki Trzech Króli przeszły dziś ulicami ponad 600 miejscowości w Polsce i 16 poza granicami kraju. W czym więc tkwi fenomen tej imprezy? Dla części to zapewne przywiązanie do kolęd, dla innych potrzeba pielęgnowania i przekazywania dzieciom tradycji ojców. Jakkolwiek brzmi odpowiedź, ważna jest pozytywna energia, która co roku, 6 stycznia zatacza coraz szersze kręgi.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.