Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 stycznia 2019, Marta, Henryk, Mariusz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Żałoba narodowa po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę, 19 stycznia. Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od piątku, 18 stycznia od godziny 17.00, do soboty, 19 stycznia do godziny 19.00 w kraju będzie obowiązywać żałoba narodowa.

Bytomianie uczcili pamięć Pawła Adamowicza

Minutą ciszy bytomianie uczcili dzisiaj, 15 stycznia pamięć zmarłego wczoraj Pawła Adamowicza. Wielu mieszkańców w milczeniu zapaliło znicze i modliło się za prezydenta Gdańska. Przypomnijmy, że w niedzielę, 13 stycznia doszło do brutalnego ataku na Pawła Adamowicza, w wyniku którego kilkanaście godzin później zmarł.

Rekordowy finał w Bytomiu

W minioną niedzielę, już po raz 27. Bytom i cała Polska, pokazali, że warto pomagać. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w tym roku w naszym mieście obfitował w wiele atrakcji.

JAKOŚĆ POWIETRZA

 

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Mędrcy na bytomskim Rynku

Mędrcy na bytomskim Rynku Data publikacji: 6 stycznia 2018Kiedy w 2005 roku po raz pierwszy zorganizowano w Warszawie uliczne jasełka wystawione przez jedną ze szkół, nikt nie przypuszczał, że wspólne śpiewanie kolęd porwie ludzi w całym kraju. Barwne korowody przeszły dziś /6 stycznia/ także w Bytomiu.

 Tego dnia do wyjścia z domu wielu zachęciła ładna, jak na tę porę roku, pogoda.  Orszak to w naszym kalendarzu sztandarowastyczniowa impreza. Chodzimy całą rodziną, ale nie jest to manifest naszej wiary, raczej przywiązanie do tradycji, którą w ten sposób chcemy przekazać naszym dzieciom – mówił jeden z uczestników.

W punktach zbiórki: przy Dworcowej, pl. Akademickim i ul. Krakowskiej stawili się uczestnicy w każdym wieku, najwidoczniejsze jednak były rodziny z dziećmi, dla których spotkanie z mędrcami ze wschodu było nie lada gratką. W tym roku do wspólnego kolędowania dołączył zespół Cantate Dominum z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Szombierkach.

Uczestników imprezy przywitał na Rynku prezydent Damian Bartyla. W kilku słowach przedstawił znaczenie Święta Objawienia Pańskiego w polskiej i europejskiej tradycji, a następnie Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku. Całość zwieńczyło wspólne śpiewanie kolęd.

Spotkanie mędrców na Rynku było też okazją do rozmów o współczesnym chrześcijaństwie i tym jak kwestie przynależności do wspólnoty kościoła katolickiego rozumieją kolejne pokolenia.

Warto wspomnieć, że Orszaki Trzech Króli przeszły dziś ulicami ponad 600 miejscowości w Polsce i 16 poza granicami kraju. W czym więc tkwi fenomen tej imprezy? Dla części to zapewne przywiązanie do kolęd, dla innych potrzeba pielęgnowania i przekazywania dzieciom tradycji ojców. Jakkolwiek brzmi odpowiedź, ważna jest pozytywna energia, która co roku, 6 stycznia zatacza coraz szersze kręgi.


Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.