Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
23 października 2017, Marleny, Edwarda, Seweryna

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Rozpoczął się kolejny etap przebudowy ul. Strzelców Bytomskich

720 tysięcy złotych będzie kosztował kolejny etap przebudowy ul. Strzelców Bytomskich na odcinku od wiaduktu kolejowego /przy dawnej KWK „Powstańców Śląskich”/ do ul. Objazdowej. Prace rozpoczęte 23 października będą prowadzone dwuetapowo i potrwają do końca listopada.

Trwają inwestycje drogowe w ramach Budżetu Obywatelskiego

Ponad 1 mln zł kosztują inwestycje drogowe, które w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016 realizuje MZDiM. Trzy z nich już zostały zrealizowane, zaś pozostałe mają zostać oddane do użytku w październiku i listopadzie. Najważniejsze to: przebudowa ul. Fałata, budowa parkingu przy ul. Modrzewiowej oraz przy ul. Reptowskiej 53-57.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Rodzina na zakręcie. Kampania przeciw przemocy

Bytom rozpoczął drugą odsłonę projektu „Drogowskaz dla rodzin” dotyczącego przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci. Tym razem duży nacisk położony jest na budowanie relacji pomiędzy opiekunami w rodzinach.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Marzec Międzynarodowym Miesiącem Świadomości o Raku Jelita Grubego

Marzec Międzynarodowym Miesiącem Świadomości o Raku Jelita Grubego Data publikacji: 17 marca 2016Brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, picie alkoholu i palenie tytoniu sprzyjają rakowi jelita grubego. W miesiącu świadomości o tej chorobie warto posłuchać apeli lekarzy i zadbać o profilaktykę, bo statystyki na Śląsku nie wyglądają najlepiej.

Według Krajowej Bazy Danych Nowotworowych, zachorowalność na raka jelita grubego na Śląsku jest najwyższa w Polsce – 1253 osoby (630 kobiet i 623 mężczyzn). W porównaniu do województwa lubuskiego, gdzie zachorowań jest najmniej, różnica jest ogromna – tam zachorowało 277 osób (123 kobiety i 154 mężczyzn).

W Bytomiu częściej chorują kobiety (361) niż mężczyźni (341). Niemniej liczba zgonów jest zdecydowanie wyższa wśród mężczyzn (293) niż u kobiet (229). Taka sama zależność utrzymuje się w całym województwie śląskim (dane Śląskiego Rejestru Nowotworów). 

Niestety w Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno, w związku z tym tylko ok. 30% pacjentów przeżywa 5 lat od zdiagnozowania choroby – mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM. Dlatego nie warto lekceważyć niepokojących objawów: niewyjaśnionej utraty masy ciała albo długotrwałych biegunek lub zaparć. Lekarze zalecają dużo ruchu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i dietę bogatą w błonnik. Odradzają natomiast spożywanie cukrów i mąki rafinowanej a także czerwonego i przetworzonego mięsa.

Dolegliwości związane z rakiem jelita grubego, takie jak krew w kale czy zaparcia są zaliczane do kategorii wstydliwych – dodaje Jarosław Więcław. Tymczasem kolonoskopia, wykonana odpowiednio wcześnie, może zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryta choroba jest bardzo często wyleczalna.

Dodajmy, że kolonoskopia wykonywana jest w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie skierowania lekarza.
Autor: iwo
Zdjęcia: wyleczto.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.