Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 kwietnia 2018, Marek, Jaroslaw, Wasyl

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Gdzie jest 100 milionów euro? Większość w Bytomiu!

Na 264 miliony zł opiewają projekty złożone przez Bytom w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji. Większość przeszła już pozytywną ocenę formalną lub zostały wybrane do dofinansowania przez urząd marszałkowski. OSI staje się faktem - pierwsze remonty i projekty miękkie ruszyły.

Uwaga pasażerowie! Zmiany w kursowaniu linii tramwajowych nr 6 i 19

Od soboty, 21 kwietnia w związku z modernizacją przejazdu drogowo – tramwajowego w Chorzowie /ul. Katowicka/ nie będą kursowały do Katowic linie tramwajowe nr 6 i 19. Utrudnienia komunikacyjne potrwają do czwartku, 26 kwietnia /do godziny 4:00/.

Nowe oblicze Rozbarku

Życzenia rozbarczan stają się faktem. Będą mieli w swojej dzielnicy rynek, place zabaw i promenadę, a ruch samochodowy na niektórych ulicach będzie ograniczony.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


EC Szombierki wróci na kulturalną mapę regionu

Elektociepłownia Szombierki znajdująca się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego przejdzie długo wyczekiwany remont. Przywrócona zostanie także obiektowi funkcja kulturalna.

Utrudnienia drogowe na ul. Wrocławskiej

Kierowcy korzystający na co dzień z ul. Wrocławskiej będą musieli przygotować się na utrudnienia drogowe. Od 21 marca /od godzin porannych/ na ul. Wrocławskiej /odcinek od ul. Reja do ul. Konstytucji/ będzie prowadzony, w związku z występującymi szkodami górniczymi, remont wiaduktu drogowego.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Marzec Międzynarodowym Miesiącem Świadomości o Raku Jelita Grubego

Marzec Międzynarodowym Miesiącem Świadomości o Raku Jelita Grubego Data publikacji: 17 marca 2016Brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, picie alkoholu i palenie tytoniu sprzyjają rakowi jelita grubego. W miesiącu świadomości o tej chorobie warto posłuchać apeli lekarzy i zadbać o profilaktykę, bo statystyki na Śląsku nie wyglądają najlepiej.

Według Krajowej Bazy Danych Nowotworowych, zachorowalność na raka jelita grubego na Śląsku jest najwyższa w Polsce – 1253 osoby (630 kobiet i 623 mężczyzn). W porównaniu do województwa lubuskiego, gdzie zachorowań jest najmniej, różnica jest ogromna – tam zachorowało 277 osób (123 kobiety i 154 mężczyzn).

W Bytomiu częściej chorują kobiety (361) niż mężczyźni (341). Niemniej liczba zgonów jest zdecydowanie wyższa wśród mężczyzn (293) niż u kobiet (229). Taka sama zależność utrzymuje się w całym województwie śląskim (dane Śląskiego Rejestru Nowotworów). 

Niestety w Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno, w związku z tym tylko ok. 30% pacjentów przeżywa 5 lat od zdiagnozowania choroby – mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM. Dlatego nie warto lekceważyć niepokojących objawów: niewyjaśnionej utraty masy ciała albo długotrwałych biegunek lub zaparć. Lekarze zalecają dużo ruchu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i dietę bogatą w błonnik. Odradzają natomiast spożywanie cukrów i mąki rafinowanej a także czerwonego i przetworzonego mięsa.

Dolegliwości związane z rakiem jelita grubego, takie jak krew w kale czy zaparcia są zaliczane do kategorii wstydliwych – dodaje Jarosław Więcław. Tymczasem kolonoskopia, wykonana odpowiednio wcześnie, może zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryta choroba jest bardzo często wyleczalna.

Dodajmy, że kolonoskopia wykonywana jest w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie skierowania lekarza.
Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: wyleczto.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.