Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
16 sierpinia 2018, Nora, Joachim, Roch

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Szkody górnicze - wnioski o dokonanie napraw

Przekazujemy informacje pomocne przy ubieganiu się o naprawę szkód górniczych.

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Marzec Międzynarodowym Miesiącem Świadomości o Raku Jelita Grubego

Marzec Międzynarodowym Miesiącem Świadomości o Raku Jelita Grubego Data publikacji: 17 marca 2016Brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta, picie alkoholu i palenie tytoniu sprzyjają rakowi jelita grubego. W miesiącu świadomości o tej chorobie warto posłuchać apeli lekarzy i zadbać o profilaktykę, bo statystyki na Śląsku nie wyglądają najlepiej.

Według Krajowej Bazy Danych Nowotworowych, zachorowalność na raka jelita grubego na Śląsku jest najwyższa w Polsce – 1253 osoby (630 kobiet i 623 mężczyzn). W porównaniu do województwa lubuskiego, gdzie zachorowań jest najmniej, różnica jest ogromna – tam zachorowało 277 osób (123 kobiety i 154 mężczyzn).

W Bytomiu częściej chorują kobiety (361) niż mężczyźni (341). Niemniej liczba zgonów jest zdecydowanie wyższa wśród mężczyzn (293) niż u kobiet (229). Taka sama zależność utrzymuje się w całym województwie śląskim (dane Śląskiego Rejestru Nowotworów). 

Niestety w Polsce rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno, w związku z tym tylko ok. 30% pacjentów przeżywa 5 lat od zdiagnozowania choroby – mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej UM. Dlatego nie warto lekceważyć niepokojących objawów: niewyjaśnionej utraty masy ciała albo długotrwałych biegunek lub zaparć. Lekarze zalecają dużo ruchu, utrzymywanie prawidłowej masy ciała i dietę bogatą w błonnik. Odradzają natomiast spożywanie cukrów i mąki rafinowanej a także czerwonego i przetworzonego mięsa.

Dolegliwości związane z rakiem jelita grubego, takie jak krew w kale czy zaparcia są zaliczane do kategorii wstydliwych – dodaje Jarosław Więcław. Tymczasem kolonoskopia, wykonana odpowiednio wcześnie, może zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryta choroba jest bardzo często wyleczalna.

Dodajmy, że kolonoskopia wykonywana jest w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie skierowania lekarza.
Autor: Iwona Wronka
Zdjęcia: wyleczto.pl

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.