Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Martin Langer

Martin Langer Data publikacji: 9 grudnia 2013Mój Bytom to piękne wspomnienia z dzieciństwa, które spędziłem na Rozbarku, Bobrku i w pobliżu Klajnfeldu.

Moi dziadkowie mieszkali przy głównej ulicy w Bobrku, blisko huty. Pamiętam jeszcze te czasy, kiedy kominy kopciły na okrągło, a po każdym wyjściu na ulicę koszula nadawała się do prania. Pamiętam też starą, zabytkową siłownię i osiedle familoków. Myślę, że to właśnie one powinny ocaleć dla następnych pokoleń. Od 30 lat mieszkam w Niemczech, ale moje korzenie są tu, odczuwam to zwłaszcza podczas krótkich pobytów na Śląsku. Ta tęsknota za krajem niemal boli, ale wyzwala też we mnie twórczą aktywność, którą mogę wyrazić pisząc wiersze, czy fotografując. Ogromnie cenię sobie spotkania bytomian, które odbywają się co dwa lata w partnerskim mieście Bytomia Recklinghausen. Spotyka się tam wówczas około tysiąca osób! Podczas moich krótkich pobytów w Bytomiu obserwuję zmiany, jakie w nim zachodzą, ale najbardziej chciałbym, by wszyscy dbali o zabytki, które są dla miasta największym skarbem.

 Martin Langer, fotograf i miłośnik Bytomia.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.