Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Marta Król

Marta Król Data publikacji: 9 grudnia 2013Myślę o moim mieście rodzinnym, w którym czuję się dobrze. To związane z nim bliskie mi wspomnienia lat szkolnych. To miejsce, gdzie poznałam na mojej drodze życzliwych ludzi, przyjaciół od lat dzieciństwa.

Wspominając lata szkolne, spędzone w bytomskiej szkole muzycznej (dla mnie placówce wyjątkowej), nie sposób opisać liczby wydarzeń, jakie towarzyszyły okresowi 12 lat edukacji. To czas ogromnego rozwoju, pod okiem wspaniałych pedagogów, wokół wspaniałych przyjaciół. Był to z pewnością czas ciężki głownie pod względem czasu poświęconego muzyce i nauce, licznym występom, jednak dziś wspominam ten okres jako bardzo wartościowy dla mnie. Tutaj wszystko się zaczęło.

Przede wszystkim mój świadomy wybór szkoły muzycznej, dokonany samodzielnie i z potrzeby serca, bez presji rodziców. Początki nie są łatwe, zawód muzyka wymaga wiele pracy, w moim wypadku także pewnych działań promujących, którymi obecnie zajmuję się na własną rękę. Były momenty zawahania w kwestii przeprowadzki, lepszych perspektyw jakie proponuje stolica, jednak dziś to, co najcenniejsze dla mnie otacza mnie właśnie tutaj. Bytom ma bardzo wielu zdolnych artystów, którzy wspaniale radzą sobie w kraju i na scenach światowych, co świadczy o tym, że niekoniecznie miejsce zamieszkania warunkuje i decyduje o rozwoju kariery muzyka.

Dla mnie Bytom ma w sobie coś magicznego, co niestety zostało zaniedbane przez lata. Jednak widząc jak powoli zaczyna się zmieniać sama architektura, patrząc na nasze piękne kamienice, myślę od razu o wyjątkowym klimacie tego miejsca. Ważną w moim odczuciu sprawą jest potrzeba zachęcania ludzi do uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, promocja ciekawych projektów i pokazywanie im, że zmiany nieustannie zachodzą.

Marta Król – wokalistka Jazz Caffé TrioAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.