Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
10 grudnia 2018, Julia, Judyta, Daniel

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Marta Cała

Marta Cała Data publikacji: 9 grudnia 2013Zawsze chciałam mieszkać w Bytomiu. Tym, którzy łapią się za głowę, słysząc to, mówię, że Bytom bogaty jest przede wszystkim w ludzi. Kilka lat temu poznałam ludzi mieszkających tutaj, a potem stopniowo zaczęłam poznawać samo miasto i zakochałam się w nim.

Bytom kojarzy mi się w pierwszej kolejności z aurą sympatii, jaka bije od jego mieszkańców. Wiele osób postrzega Bytom jako miasto szare, bez wyrazu i zaniedbane. Ja, po rozmowie z kolegą, który jest miłośnikiem architektury, zaczęłam patrzeć na nasze miasto z innego punktu widzenia. Wskazał mi wiele pięknych kamienic w samym tylko centrum (a zakładam, że w innych dzielnicach też znaleźlibyśmy perełki).

Teraz dostrzegam piękno budynków, ładny układ miasta, potencjał, jaki w nich drzemie. Myślę, że źle stałoby się, gdyby te wszystkie piękne i wartościowe miejsca zostały zniszczone i zapomniane. Muszą znaleźć się fundusze na ich odnowienie. Z drugiej strony jestem pozytywnie zaskoczona rozwiązaniami, jakie pojawiają się w kwestii różnych obwodnic i dróg okalających Bytom.

Zawsze cieszy mnie, kiedy odkrywam, że teraz gdzieś mogę dojechać szybciej i wygodniej. Ten kierunek rozwoju postrzegam jako niezwykle istotny - usprawnienie komunikacji. Wrócę jednak do ludzi - mieszkańców Bytomia. Architektura jest ważna i jest niekwestionowanym atutem tego miasta, ale to ludzie, zwłaszcza ci młodzi, są jego siłą. W związku z tym cieszą mnie wszelkie inicjatywy podejmowane w celu zainteresowania młodych ludzi Bytomiem.

A połączenie ich z kulturą (najczęściej akcje skierowane do młodych mają charakter kulturalny) daje ogromne szanse. Powstają nowe instytucje, a te które już istnieją, są aktywne. Choć myślę, że zawsze można lepiej i mocniej. Bo kto powiedział, że Bytom nie może stać się śląską stolicą kultury?

 Marta Cała - lider bytomskiej Wspólnoty Burego MisiaAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.