Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Mariusz Kałamaga

Mariusz Kałamaga Data publikacji: 9 grudnia 2013Słyszę słowo "Bytom" i mówię sobie: to miasto Wam jeszcze pokaże, potrzebuje tylko czasu i kilku mądrych decyzji wykorzystujących jego ogromny potencjał: atrakcyjność lokalizacji, dostęp do kultury, przepiękną architekturę. Tu się urodziłem, wychowałem, tu spędziłem większość swojego życia.

Tu się urodziłem, wychowałem, tu spędziłem większość swojego życia. W takim znaczeniu Bytom oczywiście jest moim miastem, natomiast ogólnie utożsamiam się z całym Śląskiem. Śląska mentalność, poczucie humoru, towarzyskość, gwara to naprawdę coś specyficznego i zjawiskowego na skalę międzygalaktyczną. Temu my sie powinni szanowoć i pielęgnowoć ta naszo pikno ślunsko kultura.

Wyjechać z Bytomia? Myślałem, ale to na pewno nie byłaby Warszawa, tam mogę jeździć ino do roboty, poza tym dejcie pokój, tam gorcek w szynku kosztuje 12 zeta. W Bytomiu mieszka moja rodzina, przyjaciele, także na razie nigdzie się stąd nie wybieram. Poza tym mam tu jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, a jedną z nich jest kolejny Festiwal Dziwnie Fajny połączony z międzygalaktycznym zlotem superbohaterów. Jestem dumny z tego, że na terenie naszego miasta znajduje się rezerwat przyrody Segiet, że mamy operę, szkołę muzyczną, baletową, filię krakowskiego PWST, Śląski Teatr Tańca... Naprawdę mamy co zaoferować na zewnątrz.

By dogonić inne duże miasta i zniknąć z niechlubnej listy najbardziej nieprzyjaznych miast, Bytom musi pamiętać przede wszystkim o mieszkańcach, a także zadbać o swój wizerunek zewnętrzny. Inwestować w tych, którzy nas reprezentują, czyli w kluby sportowe, instytucje kulturalne, indywidualne projekty, imprezy... W przyszłości widzę Bytom jako energicznie prosperujący ośrodek kultury, zarówno tej wyższej jak i alternatywnej. Jako dobrze zarządzaną gminę projektu Silesia, szanującą swoich mieszkańców i tereny do niej należące. Stawiającą na ekologię i przyjazną dla środowiska.

Mariusz Kałamaga –bytomianin, artysta kabaretu Łowcy.BAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.