Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 lipca 2018, Aneta, Bogdan, Aleksy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Maria bytomska

Maria bytomska Data publikacji: 3 grudnia 2014   Z Bytomia pochodzi wiele wybitnych osób, które zasłużyły się zarówno dla miasta jak i kraju. Niewiele osób jednak wie, że kilka wieków temu w jednym z europejskich królestw na tronie zasiadała bytomianka, Maria bytomska.
   Była najmłodszym dzieckiem księcia bytomskiego Kazimierza i Heleny. Została pierwszą przedstawicielką śląskiej linii dynastii piastowskiej noszącą te imię. Dokładna data jej urodzin nie jest do dziś znana. Wszystko na to wskazuje, że przyszła na świat przed 1295 r. Gdy w 1306 r. została poślubiona przez króla Węgier, Karola Roberta, zgodnie z wymogiem ówczesnego prawa kanonicznego musiała mieć ukończone 12 lat. W zawarciu małżeństwa miał pośredniczyć brat księżniczki, Bolesław, scholastyk krakowski i książę toszecki. Ślub i wesele odbyły się prawdopodobnie w Bytomiu. Po przyjeździe na Węgry zgodnie ze zwyczajem Maria została koronowana na królową przez biskupa weszpremskiego Benedykta, który nałożył na jej głowę koronę św. Stefana – od XI w. insygnium koronacyjne węgierskich królów.
   Małżeństwo z przedstawicielem dynastii Andegawenów umacniało porozumienie polsko-węgierskie skierowane przeciw Czechom. Pokłosiem traktatu było nawiązanie bliższych kontaktów na linii Polska-Węgry w XIV w., co przełożyło się m.in. na zawarcie trzeciego małżeństwa przez Karola Roberta z Elżbietą Łokietkówną oraz na kariery kościelne na Węgrzech braci Marii: Bolesława (arcybiskup ostrzyhomski) i Mieszka (początkowo biskup nitrzański, potem biskup weszpremski). Co ciekawe, nominacje na urzędy otrzymali dopiero po śmierci siostry.
   Do dzisiejszych czasów przetrwało niewiele informacji dotyczących Marii. Jan Długosz w swoich „Rocznikach” wspomina o ślubie z Karolem Robertem. Ponadto zwraca uwagę na jej urodę opisując ją jako „bardzo piękną dziewczynę” i „dziewczynę słynącą wówczas z niezwykłej urody”. Mało również wiemy o roli Marii na węgierskim dworze królewskim. Znane są tylko dwa dokumenty przez nią wystawione, z 1312 i 1313 r.
   Maria bytomska zmarła 15 grudnia 1317 r. w Temesvárze na Węgrzech. Została pochowana w Székesfehérvárze w bazylice Panny Marii, o czym piszę Jan Długosz we wspomnianych „Rocznikach”. Nie doczekali się z mężem dzieci, prawdopodobnie z powodu bezpłodności królowej. Po śmierci małżonki Karol Robert żenił się jeszcze dwukrotnie. W 1318 r. poślubił Beatrycze Luksemburską, która w następnym roku w trakcie porodu zmarła. Natomiast w 1320 r. ożenił się z Elżbietą Łokietkówną, z którą doczekał się wielu dzieci.Artykuł ukazał się w miesięczniku "Rynek 7" grudzień 2014 r.Zdjęcia: wikipedia.org

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.