Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Marek Miś

Marek Miś Data publikacji: 9 grudnia 2013
Urodziłem się w Bytomiu i całe moje życie artystyczne, prywatne i zawodowe związane jest z tym miastem Z zawodu jestem nauczycielem. Od jedenastu lat pracuję z młodzieżą niepełnosprawną z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 w Bobrku. To specyficzna, trudna, ale zarazem wdzięczna praca.

Pomaga mi w niej muzyka - odpowiednio dobrana, wpływa na poprawę nastroju, uspokaja, wycisza, pozwala skupić uwagę. Muzykoterapia okazuje się bardzo skuteczna w pracy z ludźmi, których niejednokrotnie trzeba uczyć podstawowych czynności. Zresztą często jest stosowana podczas zajęć w warsztatach terapii zajęciowej, które prowadzone są m.in. przy ulicy Powstańców Śląskich, a także w Stroszku.

Muzyka towarzyszy mi nie tylko w pracy. Kiedy tylko mam okazję, koncertuję w klubach muzycznych w Bytomiu i w innych śląskich miastach. Pozwala mi to odpocząć od codzienności i zregenerować siły. Wychowałem się na dobrym, starym rocku lat 70-tych, jeśli jednak chodzi o muzykę, którą sam tworzę, to poza tzw. „krainą łagodności” od której zaczynałem, jest w niej trochę soft rocka, bluesa, folku i country... Taki koktajl znajduje się przynajmniej na mojej ostatniej płycie „Niebajka”.

Od początku stawiałem na muzykę autorską. Cieszę się, że ludzie doceniają to, co robię, i że mam swoich fanów również w Bytomiu. To miłe, kiedy podczas koncertu podchodzi do mnie młody człowiek i prosi bym zagrał mu „Atamana”, starą ukraińską dumkę, którą znają pewnie nieliczni.Pasjonatów muzyki, takich jak ja, w Bytomiu jest całkiem sporo, uważam, że wiele bytomskich zespołów tworzy muzykę na naprawdę dobrym poziomie. Warto pielęgnować takie talenty i zadbać o ich rozwój.

Marek Miś - muzykAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.