Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
17 października 2017, Lucyny, Malgorzaty, Wiktora

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Śląskie smaki, śląskie wice. Zapraszamy na Biesiadę Rozbarską

Miłośników dobrej zabawy zapraszamy na pięciogodzinny maraton ze śląskim humorem, śląską kuchnią oraz wieloma innymi atrakcjami. Już 20 października we wnętrzu zrewitalizowanej Cechowni byłej KWK Rozbark odbędzie się kolejna Biesiada Rozbarska.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Mamy nowy teatr!

Data publikacji: 8 października 2016Po śląsku, na wesoło, z dystansem i pomysłem – takie są spektakle Teatru Górnośląskiego, którego oficjalne otwarcie nastąpiło w piątek /7 października/ w Bytomiu-Łagiewnikach.

Teatr Górnośląski to projekt obywatelski powołany do życia przez Stowarzyszenie SWAT, Agencję Artystyczną Makula oraz Restaurację Belford (dawny dom kultury Huty Zygmunt w Łagiewnikach) gdzie mieści się siedziba teatru. Teatr ma na celu propagowanie śląskiej kultury i tożsamości oraz promocję lokalnych wykonawców, animatorów i twórców.

Do tej pory teatr wystawił musical „Pomsta” na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry oraz śląską adaptacją „Ożenku” Mikołaja Gogola czyli „Zolyty” ze wspaniałą kreacją Izabelli Malik i Marty Tadli. Największe hity operetkowe w śląskich przekładach usłyszymy w spektaklach „Arie spod familoka” i „Głos sie zrywo, dusza śpiewo”. „Erotyki i romanse na cztery kwadranse” to z kolei koncert podczas którego poznamy liryki Czesława Niemena i śląskie piosenki miłosne Marian Makuli - pomysłodawcy Teatru Górnośląskiego, satyryka, artysty estradowego i autora sztuk pisanych po śląsku.

Ze swoim repertuarem teatr nie zamierza zamykać się w murach instytucji. W planach ma organizację np. spektakli plenerowych oraz wystawienie sztuk innych teatrów np. kultowego „Cholonka” Teatru Korez czy „Piątą stronę świata” Teatru Śląskiego. Przy ulicy Cyryla i Metodego 10 /siedziba Teatru/ można zobaczyć również spektakle dedykowane dla dzieci. Więcej informacji oraz repertuar na: http://makula.pl/

Galeria zdjęć:Autor: wa
Zdjęcia: UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.