Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 lipca 2018, Alfred, Wincenty, Wlodzislaw

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Muzyczne lato w Parku Miejskim

Przez kolejne dwa miesiące w każdą niedzielę bytomski Park Miejski będzie rozbrzmiewać muzyką: klezmerską, rosyjską, grecką czy włoską.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Podstawową misją i założeniem instytucji artystycznej jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.).

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika

Kronika to centrum sztuki współczesnej zajmujące się eksplorowaniem związków pomiędzy współczesną teorią i praktyką artystyczną a muzyką, polityką i naukami spoełczymi, edukacją, teatrem, filmem, alternatywną turystyką, dizajnem i architekturą.

Opera Śląska

Dorobek bytomskiej Opery to ponad 260 premier oper, operetek i baletów, w tym wiele pozycji prapremierowych. W repertuarze utrzymuje się ok. 30 tytułów.

Bytomskie Centrum Kultury

Pragniemy, aby kultura w naszym mieście stanowiła nie tylko atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego, ale przemiany w kierunku odrodzenia się Bytomia w sektorze kultury.

Więcej kultury, proszę!

Zapraszamy do regularnego śledzenia i aktywnego korzystania z portalu kulturalnybytom.pl, który jest częścią projektu System Informacji Kulturalnej Bytomia. Znajdziemy na nim przejrzysty kalendarz z opisem imprez odbywających się w naszym mieście.

Mamy nowy teatr!

Data publikacji: 8 października 2016Po śląsku, na wesoło, z dystansem i pomysłem – takie są spektakle Teatru Górnośląskiego, którego oficjalne otwarcie nastąpiło w piątek /7 października/ w Bytomiu-Łagiewnikach.

Teatr Górnośląski to projekt obywatelski powołany do życia przez Stowarzyszenie SWAT, Agencję Artystyczną Makula oraz Restaurację Belford (dawny dom kultury Huty Zygmunt w Łagiewnikach) gdzie mieści się siedziba teatru. Teatr ma na celu propagowanie śląskiej kultury i tożsamości oraz promocję lokalnych wykonawców, animatorów i twórców.

Do tej pory teatr wystawił musical „Pomsta” na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry oraz śląską adaptacją „Ożenku” Mikołaja Gogola czyli „Zolyty” ze wspaniałą kreacją Izabelli Malik i Marty Tadli. Największe hity operetkowe w śląskich przekładach usłyszymy w spektaklach „Arie spod familoka” i „Głos sie zrywo, dusza śpiewo”. „Erotyki i romanse na cztery kwadranse” to z kolei koncert podczas którego poznamy liryki Czesława Niemena i śląskie piosenki miłosne Marian Makuli - pomysłodawcy Teatru Górnośląskiego, satyryka, artysty estradowego i autora sztuk pisanych po śląsku.

Ze swoim repertuarem teatr nie zamierza zamykać się w murach instytucji. W planach ma organizację np. spektakli plenerowych oraz wystawienie sztuk innych teatrów np. kultowego „Cholonka” Teatru Korez czy „Piątą stronę świata” Teatru Śląskiego. Przy ulicy Cyryla i Metodego 10 /siedziba Teatru/ można zobaczyć również spektakle dedykowane dla dzieci. Więcej informacji oraz repertuar na: http://makula.pl/

Galeria zdjęć:Autor: ww
Zdjęcia: UM Bytom/Hubert Klimek

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.