Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
22 czerwca 2018, Paulina, Jan, Tomasz

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Wakacyjne warsztaty już od poniedziałku, 25 czerwca! Zapraszamy młodych filmowców, sportowców, muzyków, kuglarzy, malarzy, ekologów i konstruktorów latawców do Becekobusa, który znów wyruszy na ulice Bytomia. Sprawdzajcie rozkład jazdy i zapisujcie się na zajęcia. Dobra zabawa gwarantowana!

Miłośnicy militariów zjechali do Bytomia

Ziemia drżąca pod kołami wojskowych pojazdów. Ryk silników i huk wystrzałów. Już po raz czternasty miłośnicy militariów z całego kraju przyjechali do naszego miasta, by zaprezentować bytomskiej publiczności swoją kolekcję uzbrojenia.

Walczymy z mafią śmieciową

Nasze postulaty to nie tylko puste słowa na papierze. To konkretne propozycje, których wprowadzenie w krótkim czasie pozwoli rozwiązać problem nielegalnego składowania odpadów – mówił prezydent Damian Bartyla podczas dzisiejszej /12 czerwca/ konferencji prasowej.

Aktualizacja powiadomień o stanie jakości powietrza w województwie śląskim


Gwiazdy zjadą do Bytomia!

Na te kilka dni wypełnionych muzyką z niecierpliwością czekają miłośnicy dobrej zabawy z Bytomia i okolic. Znamy już nazwiska gwiazd, które wystąpią 21-24 czerwca podczas tegorocznych Dni Bytomia.

Internetowy Serwis Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej

BIIP w szerokim znaczeniu obejmuje elementy oprogramowania, sprzęt, zasoby ludzkie i finansowe oraz procedury postępowania dotyczące wykorzystywania gromadzonych w urzędzie danych opisujących przestrzeń Bytomia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej to system stron internetowych służący powszechnemu i bezpłatnemu dostępowi do informacji publicznej.

Małgorzatka w iluminacji

Małgorzatka w iluminacji Data publikacji: 30 listopada 2014Kiedyś ten prastary gród, zwany w średniowieczu Sutuhali, rozświetlał tylko blask księżyca. Dziś (30 listopada) kościół na Wzgórzu Św. Małgorzaty zajaśniał dziesiątkami reflektorów.

Niewielki, liczący obecnie ok. 200 parafian kościół, jest świadkiem najstarszych dziejów naszego miasta. Jubileusz 760-lecia lokacji Bytomia, stał się doskonałą okazją, do tego, by nieco uważniej przyjrzeć się wzgórzu i dostrzec jego wyjątkowość, którą o zmroku podkreśla teraz oświetlenie.

Koncepcja iluminacji powstała w stosunkowo krótkim czasie, dzięki gotowemu projektowi architektoniczno-estetycznemu, który najpierw zmaterializowaliśmy za pomocą komputerowej wizualizacji, a następnie przetestowaliśmy w skali 1:1 na obiekcie. Widzieliśmy jak zachowują się obiekty w danym świetle, „na żywo” korygowaliśmy barwę i moc światła, osiągając zamierzony efekt – mówi Michał Kaczmarzyk z Pracowni Architektonicznej Qbik.

Ciekawe jest, że oświetlony został nie tylko kościół, ale też teren wokół świątyni: brukowana droga do kościoła, stacje drogi krzyżowej oraz zieleń. Staraliśmy się potraktować ten projekt od strony urbanistycznej. Nie skupiać się tylko na kilku elementach kościoła, którego neogotycka stylistyka pozbawiona jest finezyjnych detali, ale opracować rozwiązanie, które pozwoli uzyskać kompozycyjną całość – mówi Kaczmarzyk.

Udało się. Gra świateł - a trzeba wiedzieć, że inne temperatury barw zastosowano do oświetlenia bryły kościoła, inne do zieleni - tchnie równowagą, nadając miejscu specyficznego klimatu. Z efektu zadowoleni są też gospodarze Wzgórza Św. Małgorzaty – ojcowie werbiści.

Małgorzatka miała swoje wzloty i upadki. Był czas zapomnienia i czas zainteresowania, jak choćby niedawne badania archeologiczne. Dążymy do tego, by wzmocnić, uporządkować średniowieczną skarpę i uatrakcyjnić pod względem turystycznym. Mam nadzieję, że świetlna iluminacja wzgórza pozwoli mu wyjść z mroku – dosłownie i w przenośni – mówi o. Marek Pardon, proboszcz parafii Św. Małgorzaty.

Do wykonania instalacji, która oświetla Małgorzatkę, wykorzystano energooszczędne oprawy ledowe oraz wyładowcze, które doskonale sprawdzają się z zimie. Istotny jest fakt, że inwestycja ta przyczyni się też do poprawy bezpieczeństwa.

Galeria zdjęć:Autor: AK
Zdjęcia: archiwum UM Bytom

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.