Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
25 lutego 2018, Wiktor, Cezary, Zygfryd

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Forum bytomski.pl Historia Miasta i Zabytki

Forum poświęcone w całości historii miasta Bytom i jego zabytkom. Zapraszamy do dyskusji!

Małgorzata Kaganiec

Małgorzata Kaganiec Data publikacji: 9 grudnia 2013Są w tym mieście miejsca i ludzie, których historie nieustannie zaskakują mnie i wzruszają. Wśród nich jest ta o urodzonym w prostej, chłopskiej rodzinie, w dzielnicy Rozbark, Grzegorzu Gerwazym Gorczyckim, jednym z najwybitniejszych barokowych kompozytorów, który dzięki swojemu wielkiemu talentowi i uporowi dotarł na dwór królewski.

Często wracam wspomnieniami do spotkań z Piotrem Woźniakiem – byłym żołnierzem AK, wielkim patriotą, człowiekiem o niezwykłej osobowości. Był on częstym gościem w domu mojej cioci – dr Urszuli Szumskiej, z którą łączyły go m.in. doświadczenia z okresu działalności w konspiracji. Do dziś pamiętam, z jaką fascynacją słuchałam historii jego życia – wspomnień wojennych i tragicznych doświadczeń, jakie zgotowali mu Sowieci.

Pamiętam też ostatnie spotkanie z Piotrem Woźniakiem, tydzień przed jego śmiercią. Byłam zdumiona, że człowiek po przejściach, tak psychicznie i fizycznie pokiereszowany, potrafi wznieść się ponad całe zło i żyć normalnie – pracować, żartować... Tacy ludzie powinni żyć co najmniej wiecznie. Ulubione miejsca? Lubię spacerować po starych cmentarzach, bo właśnie tam zapisana jest jego historia.

W wolnych chwilach, zwłaszcza o zmroku, lubię też pospacerować ulicami miasta i przypominać sobie ten Bytom, który pamiętam sprzed lat m.in.: ciąg kamienic przy pl. Kościuszki, nieistniejące już sklepy, z którymi wiążą się różne, zabawne, młodzieńcze wspomnienia. Krajobraz Bytomia uległ dużym zmianom, dotyczy to też zabytkowej substancji, często unikatowej w skali regionu czy kraju.

Cenne zabytki, ciekawe miejsca, warto szerzej rozpropagować, zainteresować ich historią młode pokolenie, otoczyć szczególną uwagą, podpatrzeć, jak robią to na Zachodzie (np. zagospodarowanie obiektów poprzemysłowych). Ratujmy to, co jeszcze istnieje i co świadczy o bogatej historii tego miasta.

dr Małgorzata Kaganiec – historyk, laureatka Nagrody Prezydenta Muza 2003, autorka „Tajemnic bytomskich kamienic”.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.