Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
11 grudnia 2018, Waldemar, Damazy

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Major Thiele Winkler

Data publikacji: 10 grudnia 2013Wielce tajemniczą postacią w Miechowicach był major von Thiele Winkler. Ludzie zapamiętali go jako mężczyznę bardzo surowego, bardzo wybuchowego, człowieka wzbudzającego powszechny respekt, a nawet strach.

Ludzie powiadali, że na przegubie prawej ręki nosił on stale, misternie żelazny łańcuch. Ten to łańcuch musiał on nosić z rozkazu króla pruskiego jako karę za to, że w porywczym gniewie postrzelił śmiertelnie swego sługę. Z tego też powodu wydalony został ze służby w armii królewskiej.
Królewską decyzją nigdy też nie wolno mu było wsiąść do karety zaprzężonej w cztery konie. Decyzja ta jednak nie dotyczyła jego małżonki, która do woli mogła korzystać z tego transportowego dobrodziejstwa, co też często, gdy była ku temu potrzeba, czyniła.

[Chrobok L.: Sagen von Miechowitz, Miechowitz 1926, s. 7-8]
Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.