Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
19 grudnia 2018, Dariusz, Urban, Gabriela

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Galeria Motoryzacji i Techniki

Zabytkowe samochody to namacalna historia zamknięta w metalowej konstrukcji. Nie jest nowością, że to właśnie Bytom od lat dostarcza wrażeń miłośnikom pojazdów zabytkowych. Zobacz więcej

Magdalena Wichrowska

Magdalena Wichrowska Data publikacji: 9 grudnia 2013Bytom to miasto wielkich kontrastów. Jego wyjątkowe piękno, niejednokrotnie ukryte w detalach naznaczonych czasem starych kamienic, jest nieoczywiste. Trzeba umieć je dostrzec, ale poszukiwania te inspirują, zwłaszcza ludzi z artystycznym podejściem do życia.

Wielu moich znajomych zdecydowało się osiąść w Bytomiu na stałe. Ja również jestem bytomianką z wyboru. Znalazłam tu potencjał i...ul. Zaułek, gdzie założyłam Galerię Stalowe Anioły i gdzie zrodził się Festiwal Sztuki Wysokiej. To miejsce ma w sobie pozytywną energię, dobrze się tu czuję, choć nie ukrywam, że w zagospodarowanie tego niezbyt przyjaznego podwórka włożyliśmy dużo wysiłku. Mam świadomość, że takich nieodkrytych miejsc, jak podwórko przy ul. Zaułek czy Jainty jest w Bytomiu wiele, dlatego szansą, by przywrócić je do życia są m.in. działania kulturalne.

Wiele się w tej kwestii zmienia, ale potrzeba czasu, pieniędzy, dobrych pomysłów i szybkich, ale przemyślanych decyzji. Wiele zależy od nas. Przykładem może być Festiwal Sztuki Wysokiej – impreza tworzona przez ludzi z pasją. Dla widzów i zaproszonych gości festiwal zaczyna się i kończy w dniu wernisażu, jednak to tyko efekt końcowy, finał kilku miesięcy przygotowań. Dla nas twórców, artystów, miłośników i przyjaciół - festiwal to kilka intensywnych i pracowitych dni.

Prawdziwy wielki festiwal - nasz festiwal toczy się we dnie i w nocy w pośpiechu, hałasie i zmęczeniu; w zgiełku rozmów, krzyku, śmiechu; na drabinach w spoconym podkoszulku; z kawałkiem chleba w ustach przesiąkniętym aromatem kawy; z telefonem przy uchu; w smutku z powodu niemocy rozwiązywania małych problemów i radości z cudu ogarnięcia całości. Festiwal to spotkanie, „małych wielkich” ludzi, wzajemne przyciąganie, otwarte okno dla wrażliwych i uważnych obserwatorów.

Coś nas łączy, chociaż każdy z osobna jest przecież w głębi duszy samotnym wędrowcem, nasze drogi się krzyżują i myśli splatają ten jeden raz w roku i chyba jakaś siła przyciąga nas do siebie, żeby się ucieszyć swoją obecnością. Wychodząc na ulicę wypełniliśmy lukę, bo dotąd artyści nie mieli swojego święta. W organizację festiwalu co roku włączają się Fundacja Iskierka, Urząd Miejski, Galeria Stalowe Anioły i inne zaprzyjaźnione galerie i instytucje, tworząc w ten sposób pomost, który łączy środowiska artystyczne.

Zależy nam na wszystkich odbiorcach, najbardziej cieszy nas widz przypadkowy, zwykły przechodzień. Postawiliśmy sobie za cel stworzyć grupę odbiorców sztuki. Nie jest to łatwe, ale wierzę, że zainteresowanie i radość z obcowania ze sztuką będą rosły.

Magdalena Wichrowska – plastyk, właścicielka Galerii Stalowe Anioły, inicjatorka i organizatorka Festiwalu Sztuki Wysokiej.Autor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.