Choose language:

Witamy na stronach internetowych miasta Bytom
26 września 2018, Justyna, Łucja, Cyprian

Mapa miasta Kontakt Dla mediów Druki Związek Subregionu Centralnego

Światowy Dzień Turystyki w bytomskich schronach

„Turystyka dla wszystkich – promocja powszechnej dostępności” to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Turystyki, które odbędą się 27 września. Z tej okazji w naszym mieście będzie można zobaczyć schrony „Sosabowski” i „Träger”, które znajdują się na pl. Akademickim.

Uczą, bawią, reprezentują nas w Polsce i za granicą

Część z bytomian już dobrze ich zna, ponieważ z dumą prezentują nasz herb miejski na arenach, piknikach i spotkaniach z mieszkańcami. Bytomskim rycerzom ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde nie brak waleczności, która przekłada się na wyniki.

Podziemny schron w Bytomiu - Miechowicach

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Ponad stuletnia historia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, jak również jego okazałe zbiory to najlepsza wizytówka dla instytucji, która od lat gromadzi i udostępnia zwiedzającym eksponaty archeologiczne, etnograficzne, przyrodnicze, dokumenty historyczne oraz wysokiej rangi dzieła sztuki.

Artykuły Historyczne - Tomasz Sanecki


Stowarzyszenie Pro Fortalicium

Główną działalnością organizacji "Pro Fortalicium" jest ratowanie obiektów fortecznych, wydawanie publikacji, organizacja imprez masowych, lekcji historii i grup rekonstrukcji historycznej.

Cyfrowa Biblioteka Architektury

Cyfrowa Biblioteka Bytomskiej Architektury to największa internetowa baza wiedzy o bytomskiej architekturze powstałej przed 1945 rokiem.

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej

Fundacja Historii Kobiet im. Marii Renardowej rozpoczęła swoją działalność 1 stycznia 2012 roku. Celem Fundacji jest działalność naukowa, oświatowa, edukacyjna i kulturalna.

Magda Hiolski

Magda Hiolski Data publikacji: 9 grudnia 2013Mój Bytom… mój Bytom wtedy to czysta sielanka… nawet jeżeli wcale nie było czysto… było czarno, pył nas przysypywał na szaro i biała bluzka nigdy nie była naprawdę biała.

Mój Bytom to nasz ogród, w którym godzinami bawiłam się w… ogród, olbrzymi (wtedy – dla mnie) park ze stawem i wypożyczalnią kajaków ze specjalnie lekkim wiosłem dla mnie, górka w parku w sam raz na sanki w zimie – a śniegu bywało, że ho ho (a sanki były po dziadku – na 4 osoby, z kierownicą i hamulcami), wiosenne wyprawy tramwajem do lasku na konwalie, przedszkole z dużym ogrodem i z przymusowym spaniem po obiedzie (z powodu tego spania nie zabawiłam tam długo)…

Ale tak naprawdę mój Bytom to była Opera – w domu nigdy się nie mówiło „opera” – mówiło się „teatr”. To był mój drugi dom. I nie tylko mój, bo atmosfera teatru była na tyle rodzinna, że wszyscy artyści (i nie tylko) uznawali teatr za swój dom. Jeździliśmy nawet razem na wakacje w okoliczne górki i zawoziła nas tam niezniszczalna operowa „renówka”. Bytomskie czasy szkolne pozostaną dla mnie zawsze szczególnymi.

To była szkoła eksperymentalna, muzyczna razem z „normalną”, podstawówka plus liceum – czyli 12 klas. Mieliśmy wspaniałych pedagogów, oryginalną, wymagającą dyscypliny, Panią dyrektor, która często czatowała na nas gdzieś ukryta przed szkołą, żeby sprawdzić, czy nosimy tarcze przyszyte na rękawie, berety szkolne i czy, nie daj Boże, któraś z dziewcząt nie założyła kolorowych pończoch!

To były dopiero emocje…W 1963 roku przeprowadziliśmy się doWarszawy. Prowadziłam oczywiście ożywioną korespondencję ze szkolnymi przyjaciółkami, ale Bytom się oddalił. Potem były jakieś sporadyczne wizyty i dłuuuga przerwa. I w końcu po wielu latach znalazłam się w Bytomiu i rozejrzałam się…Odwiedziłam wszystkie stare kąty… wszystko tak jakoś się skurczyło. Ale jakby czystsze powietrze… jakby tak przejrzyściej… w sklepach jakoś tak milej…

A potem niespodzianka z odnowioną Operą…Weszłam tam, jak do siebie, nikogo to nie dziwiło, atmosfera, jak zawsze rodzinna. Już oni chyba tak mają…I ze wstydem muszę przyznać, że dopiero teraz zobaczyłam, jakie piękne domy stoją w Bytomiu! I teraz przy każdej wizycie odkrywam coś nowego – starego odnowionego. Bytom pięknieje i niech tak dalej, ale nie za bardzo, bo wtedy przestanie być tym starym, moim Bytomiem.

Magda Hiolski, bytomianka, muzyk, malarzAutor: KM

Nasz serwis używa informacji zapisanych za pomocą cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników.
W przeglądarce internetowej możesz zmienić ustawienia dotyczące cookies. Dowiedz się więcej na stronie polityka prywatności.